kamień portal
5 5 61

Właściwości i zastosowanie trawertynu w aranżacji wnętrz

Właściwości i zastosowanie trawertynu w aranżacji wnętrz

Trawertyn to luksusowy i chętnie wykorzystywany materiał w aranżacji wnętrz. Jego charakterystyczną cechą są widoczne pory oraz kawerny czyli puste przestrzenie na powierzchni. Nadają one trawertynowi niepowtarzalnego wyglądu. Jakimi jeszcze właściwościami się on charakteryzuje i gdzie najlepiej go zastosować?

Wady, czyli gdzie trawertynu lepiej unikać

Na polskim rynku znajdziemy szeroka gamę produktów z trawertynu, jednak ze względu na swoje właściwości nie sprawdzi się on w każdej roli. Jego porowata faktura decyduje o kruchości kamienia, co osłabia ogólną wytrzymałość. Przez co produkty z trawertynu nie są odporne na uszkodzenia czy zarysowania. Dodatkowo kamień ten jest materiałem chłonnym.

Trawertyn-właściwości-i-zastosowanie.jpg
 
Sprawia to, że trawertyn nie jest polecanym surowcem do stosowania w kuchni czy łazience. Nie poradzi on sobie bowiem ze związkami chemicznymi i wilgocią, a także będzie podatny na powstawanie plam i przebarwień. Oczywiście – można z tym walczyć np. przy pomocy żywicowania, jednak kuchnia i łazienka wymagają powierzchni jak najbardziej trwałych i bezpiecznych. W wypadku tych pomieszczeń lepiej sięgnąć po kamień innego rodzaju.
 
Zalety, czyli gdzie najlepiej zastosować trawertyn

Poza pewnymi wadami trawertyn posiada też szereg plusów. Wyróżnia się przede wszystkim unikalną estetyką. Naturalne żłobienia takie jak bruzdy, pory i kawerny tworzą jego wyjątkową, trójwymiarową powierzchnię. Nadaje ona materiałowi, a tym samym i całemu wnętrzu, antyczny charakter. Ponadto trawertyn wyróżnia się ciepłą kolorystyką, która napełni pomieszczenie przytulnym klimatem. Cechy te sprawiają, że trawertyn najlepiej poradzi sobie w funkcji dekoracyjnej – na przykład jako obudowa kominka, obramowanie okienne, kolumna czy zdobniczy element wystroju.

Trawertyn-właściwości-i-zastosowanie-2.jpg
 
Ponadto trawertyn łatwo poddaje się obróbce: cięciu, klejeniu czy szlifowaniu. Dzięki temu gwarantuje on dowolność przycinania, a co za tym idzie – form i kształtów. Umożliwia to stworzenie różnorodnych elementów, które uatrakcyjnią wystrój wnętrza.
 
Trawertyn świetnie komponuje się również z innymi materiałami. Jego uwarstwienie dobrze zgrywa się z usłojeniem drewna. Takie połączenie sprawdzi się we wnętrzach klasycznych. Towarzystwo materiałów jednolitych, takich jak beton, szkło czy metal, z jednej strony doskonale zrównoważy trawertyn, z drugiej – jest stworzone do nowoczesnych, oryginalnych wnętrz.

Trawertyn-właściwości-i-zastosowanie-3.jpg
 
Trawertyn to kamień luksusowy i niepowtarzalny – nie jest masowym materiałem wykończeniowym, co wpływa na jego ekskluzywny charakter. Jego właściwości sprawiają, że najlepiej wykorzystywać go wtedy, gdy największe znaczenie mają funkcje estetyczne. 
 
 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95