Wady i zalety blatów z konglomeratu

Blaty z konglomeratu kwarcowego są alternatywą dla wykonanych z naturalnego kamienia. Powstają z połączenia kwarcu, żywicy i pigmentu. Bywają określane jako „kamień ulepszony technologicznie”. Czy słusznie? Przekonajmy się.
Wady i zalety blatów z konglomeratu
Fot. House&Garden

Aby zdecydować czy konglomerat jest lepszą, czy gorszą alternatywą dla kamienia, musimy poznać jego zalety i wady. 

Blaty z konglomeratu - zalety:

 • bogactwo wzorów i kolorów – do mieszkanki, z której powstaje konglomerat, można dodać różne barwniki a nawet brokat i inne ozdobniki. Zapewnia to wiele wariantów wyboru.
 • Jednolita kolorystyka – blaty z konglomeratu, w odróżnieniu od naturalnego kamienia, mogą mieć jednolitą barwę. Dzięki temu pozwalają zachować stonowanych wygląd aranżacji i  pasują do nowoczesnych wnętrz.  Blaty z konglomeratu w kuchni
 • Trwała alternatywa dla marmuru – na rynku dostępne są konglomeraty, które imitują wygląd różnych gatunków kamienia, m.in. marmuru.  Marmur z uwagi na swoją miękką i chłonną strukturę, nie jest polecany na blaty kuchenne. Konglomerat o znacznie lepszych właściwościach użytkowych stanowi dla niego świetny zamiennik.
 • Dostępne formaty – konglomeraty są dostępne w płytach o dużych formatach i małych grubościach (zaledwie 12 mm).
 • Mniejsza waga - blaty z konglomeratu są lżejsze (o blisko 20%) od kamieni naturalnych, zatem nie wymagają wzmocnionych szafek. Ponadto na ich bazie konglomeratu możemy  tworzyć blaty o dużej grubości (natomiast blat z granitu nie może być grubszy niż 3 cm).
 • Możliwość bezspoinowego łączenia – oznacza to, że połączone z sobą da blaty tworzą jednolitą powierzchnię bez widocznych szczelin. Dzięki temu blat prezentuje się nowocześnie i estetycznie. Możliwe jest również bezspoinowe łączenie blatu ze zlewozmywakiem czy parapetem.
 • Nie chłonie wilgoci i zapachów - tym samym blat z konglomeratu jest odporny na przebarwienia.
 • Zazwyczaj tańszy niż granit.

Blaty z konglomeratu - wady:

 • Nie jest unikalny – naturalny kamień jest materiałem o niepowtarzalnym wybarwieniu i użyleniu.  Dzięki temu decydując się na blat z granitu można mieć poczucie posiadania czegoś unikalnego. 
 • Mniejsza odporność na działanie wysokich temperatur.
 
Na rynku, oprócz konglomeratów kwarcowych, dostępne są również konglomeraty marmurowe. Powstają one poprzez połączenie naturalnego  marmuru z żywicą poliestrową i pigmentem. Są bardziej wytrzymałe od marmuru, jednak trwałością ustępują granitowi oraz konglomeratom kwarcowym: szybciej się ścierają, tracą połysk oraz są podatne na plamy i przebarwienia.

13.06.2017
 
 
  • 0
  • 0

  Piotr Wypas

  Ani raz nikt nie podał informacji - konglomerat ale jaki ???nNa blat kuchenny tylko Konglomerat kwarcowy. Tacy specjaliści jesteście a na konglomeratach się nie znacie - byle sprzedać !nKonglomerat Kwarcowy:n- kwasoodpornyn- na blat kuchenny - SUPER ale droginnKonglomerat Marmurowy:n- NIE JEST KWASOODPORNY (nawet sok z cytryny mu szkodzi)n- na parapety SUPER - na BLATY do kuchni NIE !nnZacieki mogą występować - ale one ze środka nie wychodzą. Na przykład z cieknącej wody z kwiatka. woda wypływa z doniczki i zostaje na parapecie - zostaje nalot który często rdzewieje.n nPOWODZENIA w WYBORZE

Czytaj również 

Inspiracje