Czym wykończyć czopuch kominkowy?

Podstawową funkcją kominka jest zapewnienie ciepła w pomieszczeniu. Jednak większość z nas oczekuje, aby pełnił on we wnętrzu również rolę dekoracyjną. W tym celu niezbędna jest zabudowa elementów instalacyjnych kominka, które są mało estetyczne. Jednym z nich jest czopuch, który wykończony ciekawym materiałem, może stać się ozdobą pomieszczenia.
Czopuch kominkowy

Czopuch jest bardzo ważnym elementem kominka. Łączy on otwory wylotowe spalin z paleniska z kanałami w kominie. Może być on wykonany z rur ze stali zwykłej, nierdzewnej czy rur żeliwnych. Czopuch kominkowy ma czysto praktyczny charakter – jego zadaniem jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania kominka.  Nie dodaje natomiast wartości estetycznej pomieszczeniu, w którym się znajduje, dlatego większość osób decyduje się go zabudować. Najczęściej konstrukcja wokół niego wykonana jest z płyt kartonowo-gipsowych a od środka izolowana wełną mineralną z ekranem aluminiowym.  Aranżacyjnym dopełnieniem takiej zabudowy czopucha jest wykończenie jej farbą zmywalną, kamieniem naturalnym czy stiukiem.   

Farba zmywalna na kominek

Przestrzeń przy kominku narażona jest na częste zabrudzenia spowodowane osadzaniem się na niej sadzy. Nie ma farby, która by przed tym chroniła, dlatego ścianę nad paleniskiem należy pomalować substancją odporną na czyszczenie. Powinna mieć ona powłokę, która nie ulega zniszczeniu podczas zmywania. Takie wymagania spełniają np. zmywalne farby Beckers czy Flügger, które sprawdzą się przy wykańczaniu czopucha kominkowego.

Czopuch kominkowy

Jakim kamieniem obudować kominek


Do obudowy kominka świetnie sprawdzi się również kamień naturalny. Jest on często wykorzystywany w tej roli, m.in. dlatego, że jest materiałem niepalnym.Każdy jego gatunek może być użyty do zabudowy czopucha, jednak najczęściej wybierane są granit, marmur czy trawertyn. Pierwszy z nich odznacza się dużą wytrzymałości i odpornością na zabrudzenia. Natomiast bardziej miękkie marmury i trawertyny wymagają impregnacji, która ochroni je przed zniszczeniem i przebarwieniami. 
 
Czopuch kominkowy

Bardzo ciekawie, jako obudowa kominka, preznetuje się onyks, który przepuszcza światło. Dzięki temu kamieniowy wnętrze nabiera niepowtarzalnego i oryginalnego charakteru.

Stiuk na kominku

Innym materiałem, którym można wykończyć czopuch kominkowy, jest stiuku czyli mieszanina gipsu, wapienia, pyłu marmurowego lub piasku. Przybiera on różne kolory, w zależności od rodzaju dodanego do niego barwnika. Powierzchni stiukowej można nadać gładkie wykończenie, które będzie przypominało lustrzaną taflę. Najczęściej spotykane rodzaje stiuków to stiuki marmurowe: scagliola, stucco marmo, stucco lustro, które imitują ten luksusowy kamień.
 
 

Czytaj również 

 • Nowe biokominki wiszące i stojące od Kratki.pl

  Nowe biokominki wiszące i stojące od Kratki.pl

  Proste w montażu i obsłudze biokominki możemy zastosować niemal w każdym wnętrzu. W ofercie polskiego producenta, firmy Kratki.pl pojawiły się cztery nowe modele, które dają szerokie możliwości... więcej

 • Gdzie umieścić kominek?

  Gdzie umieścić kominek?

  We współczesnym budownictwie kominek ma dwie, zasadnicze rolę: grzewczą i dekoracyjną. Gdzie ustawić go w pomieszczeniu, aby najlepiej spełniał oba zadania? Jakie wymagania instalacyjne musi... więcej

 • Kominek gazowy - o czym pamiętać, by był bezpieczny?

  Kominek gazowy - o czym pamiętać, by był bezpieczny?

  Nadeszła jesień a wraz z nią sezon grzewczy i czas uruchamiania domowych kominków. Jedną z alternatyw dla tradycyjnych kominków opalanych drewnem są modele gazowe. O czy musimy pamiętać... więcej

 • Kominki w małym wnętrzu

  Kominki w małym wnętrzu

  Nawet w niewielkim wnętrzu można zaaranżować przytulny kącik z kominkiem w roli głównej. Oto kilka przykładów, które pokazują, jak ciekawie i funkcjonalnie wkomponować palenisko... więcej

Inspiracje