Biokominek czy tradycyjny kominek?

Ostatnimi czasy coraz więcej osób odchodzi od tradycyjnego źródła ciepła na rzecz biokominków. Czym tego typu rozwiązanie różni się od zwykłego kominka? Odpowiedź znajdziecie w tym tekście.
Biokominek czy tradycyjny kominek?
Budowa

Biokominek w przeciwieństwie od swojego pierwowzoru jest dużo mniej skomplikowany. Składa się bowiem tylko z paleniska i lekkiej obudowy zbudowanej najczęściej ze stali nierdzewnej. Dla wszystkich, którzy od kominka oczekują nie tylko tego, że będzie źródłem ciepła, ale także elementem dekoracji wnętrza dobrą wiadomością zapewne będzie to, że obudowa może być stworzona z kamienia, a nawet szkła. W przeciwieństwie do tradycyjnego kominka forma biokominka nie musi być toporna. Nie ma problemu w przygotowaniu nawet najbardziej fantazyjnego kształtu. Wynika to z tego, że nie potrzebuje on stalowej oprawy, która kumuluje ciepło.

Biokominkowe palenisko może być zbudowane na dwa sposoby: otwarty lub zamknięty. „Napędem” biokominka jest bioetanol, czyli płyn na bazie alkoholu etylowego. Dzięki temu nie ma potrzeby zaopatrywania się w drewno, układania go na palenisku i mozolnego rozpalania. Wystarczy pojemnik wypełniony bioetanolem.

Gdzie można zbudować biokominek?

To jest właśnie jego największa zaleta, bowiem może funkcjonować dosłownie wszędzie. Wynika to z tego, że nie potrzebuje on podłączenia do systemu kominowego. Biokominek może być umiejscowiony przy ścianie lub na środku pokoju. Wszystko zależy od fantazji osoby, która go wykonuje. Jest jednak jeden warunek, który pomieszczenie musi spełniać. Konieczne jest, aby działała w nim wentylacja grawitacyjna. Wnętrze nie może być zbyt szczelne i powinna w nim zachodzić naturalna wymiana powietrza. Nie jest to jednak warunek trudny do spełnienia.

Biokominek

Podstawową różnica pomiędzy biokominkiem a jego tradycyjnym odpowiednikiem jest więc to, że nie potrzebuje przewodów: dymowego i wentylacyjnego. Różnią się również zabudową. Nowoczesny biokominek to lekkie i mobilne urządzenie niesprawiające praktycznie żadnych problemów.

Czas na liczby, czyli na ile ciepła możemy liczyć?
 
W tej kwestii biokominek wypada nieco marniej niż tradycyjne rozwiązania. Emituje mniej ciepła, ale w dalszym ciągu jest go wystarczająco dużo, by ogrzać każde pomieszczenie i uzyskać w nim przyjemną temperaturę. Moc standardowego biokominka wynosi 1,5-4 kW. Oznacza to, że nie jest on w stanie samodzielnie ogrzać domu lub mieszkania o powierzchni 120 m2, ale z cała pewnością sprawi się przy pomieszczeniach od 25-30 m2. Dla wymagających czegoś więcej, dostępne są biokominki o wyższej mocy np. 15 kW, ale ich cena jest proporcjonalnie wyższa a kwestia mobilności nie jest już tak oczywista.

Biokominek

Wymagają one również więcej czynności, które musi wykonać użytkownik z nich korzystający.
Palenisko zwykłego biokonka ma pojemność 1-3 l, co oznacza, że pełen zbiornik paliwa spala się w przedziale od 2 do 5 godzin w zależności od ustawień. Przez cały ten czas użytkownik nie musi robić dosłownie nic w celu utrzymania płomienia.
 
A co z oparami?
 
Biopaliwo podczas spalania wytwarza parę wodną, która korzystnie wpływa na poziom wilgotności panującej w pomieszczeniu. Oprócz tego wydzielane są niewielkie ilości dwutlenku węgla. W zwykłym kominku za to tworzy się sadza oraz niebezpieczny tlenek węgla.
 
Koszty
 
Zwykły mały biokominek o stosunkowo niskiej mocy kosztuje kilkaset złotych, więc z cała pewnością nie zrujnuje Waszego domowego budżetu. W przypadku większych i lepszej jakości urządzeń cena może wahać się od 1500 do 3000 złotych. Jeżeli chodzi o bioetanol to litr płynu kosztuje 10-16 zł. W przypadku drewna te koszty są nieporównywalnie wyższe.

Biokominek 
Jak więc widzicie biokominek jest bardzo dobrym rozwiązaniem nie tylko pod względem estetycznym, ale i finansowym. Pamiętajcie jednak, że nie służy on do ogrzania całego domu. Traktujcie urządzeni bardziej jako element dekoracji i dodatkowe źródło ciepła.
 
  • 0
  • 0

  Anna

  Jak dla mnie zdecydowanie biokominek. Nie lubię kurzu i dymu co jest nieuniknione przy zwykłym kominku. Dlatego opcja biokominka wydaje mi się fajna. Już nawet się trochę orientowałam w tej kwestii i wiem, że wystarczy do tego tylko jakiś etanol i koniec. Z czym też nie ma problemu bo jak się wpisze w google biopaliwo to od razu pokazuje się jakiś lux fire, bionlov, x fire itp.

  • 6
  • 5

  Sylwek

  Można to porównać do zupy, jak ktoś ma możliwość to zje prawdziwy rosół, a jak nie to zadowoli się zupką chińską i też będzie zadowolony. :)

  • 1
  • 1

  Zuza

  Tradycyjny kominek jest super, ale jak ktoś mieszka w bloku to może tylko pomarzyć więc fajnie, że jest alternatywa w postaci biokominków

  • 2
  • 3

  Marcin

  Zdecydowanie wybieram tradycyjne kominki. Te bio mają słaby płomień i zbyt charakterystyczny zapach. Wolę własnoręcznie porąbane polana. ;) Tylko w kwestii instalacji pomogli mi na wkladykominkowe.net.pl

Czytaj również 

 • Nowe biokominki wiszące i stojące od Kratki.pl

  Nowe biokominki wiszące i stojące od Kratki.pl

  Proste w montażu i obsłudze biokominki możemy zastosować niemal w każdym wnętrzu. W ofercie polskiego producenta, firmy Kratki.pl pojawiły się cztery nowe modele, które dają szerokie możliwości... więcej

 • Gdzie umieścić kominek?

  Gdzie umieścić kominek?

  We współczesnym budownictwie kominek ma dwie, zasadnicze rolę: grzewczą i dekoracyjną. Gdzie ustawić go w pomieszczeniu, aby najlepiej spełniał oba zadania? Jakie wymagania instalacyjne musi... więcej

 • Kominek gazowy - o czym pamiętać, by był bezpieczny?

  Kominek gazowy - o czym pamiętać, by był bezpieczny?

  Nadeszła jesień a wraz z nią sezon grzewczy i czas uruchamiania domowych kominków. Jedną z alternatyw dla tradycyjnych kominków opalanych drewnem są modele gazowe. O czy musimy pamiętać... więcej

 • Kominki w małym wnętrzu

  Kominki w małym wnętrzu

  Nawet w niewielkim wnętrzu można zaaranżować przytulny kącik z kominkiem w roli głównej. Oto kilka przykładów, które pokazują, jak ciekawie i funkcjonalnie wkomponować palenisko... więcej

Inspiracje