5 zasad użytkowania blatu z kamienia

Kamienny blat ma wiele zalet: wygląda elegancko, jest trwały i oporny na wiele szkodliwych czynników.  Najbardziej polecany materiał na blaty kuchenne to granit, który jest mniej chłonny od innych materiałów, odporny na wysokie temperatury i zarysowania. Jednak nawet ten gatunek wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Czym czyścić kamień, jakich środków unikać  i na co zwrócić uwagę podczas jego użytkowania? Poznajcie 5 zasad właściwej pielęgnacji blatów z kamienia. 
5 zasad użytkowania blatu z kamienia
1. Regularnie impregnuj blat – impregnacja zmniejsza chłonność blatu, dzięki czemu płyny (np. rozlany tłuszcz ) i zanieczyszczenia nie wnikają w jego powierzchnię. Dodatkowo  sprawia ona, że kamień jest łatwiejszy w czyszczeniu. Blat powinien być zaimpregnowany bezpośrednio po wykonaniu, a następnie czynność tę należy powtarzać mniej więcej raz do roku.

2. Unikaj środków zawierających kwasy – środki czyszczące, które w swoim skaldzie maja kwasy (m.in. fosforowy, cytrynowy, octowy i solny) uszkadzają poler na powierzchni blatu. W konsekwencji kamień matowiej oraz łatwiej ulega uszkodzeniom.  Kwasy najczęściej zawarte są w preparatach do usuwania osadu wapiennego.  Do czyszczenia kamienia używajmy środków o odczynie 7-9pH.

Polecamy:
 
5-zasad-użytkowania-blatu-z-kamienia.jpg

3. Unikaj wybielaczy – mleczka i płyny wybielające zawierają chlor, który może odbarwić blat.  Szczególnie wrażliwe na działanie wybielaczy są powierzchnie marmurowe.

4. Do pielęgnacji kamienia nie stosuj również: płynów do mycia szyb, środków do czyszczenia mebli, środków do czyszczenia armatury i preparatów zawierających oleje silikonowe.

5. Nie pozostawiaj mokrych plam na blacie – plamy po winie, herbacie a nawet sok z cytryny nie uszkodzą powierzchni blatu, jeżeli zostaną szybko usunięte. Natomiast po kilku czy kilkunastu godzinach mogą pozostawić trwałe przebarwienia, szczególnie wówczas, jeżeli blat nie był odpowiednio zaimpregnowany.

5-zasad-użytkowania-blatu-z-kamienia-2.jpg

Inną kwestią związaną z użytkowaniem kamiennych blatów, jest możliwość krojenia produktów bezpośrednio na nich. Granit jest na tyle twardym materiałem, że trudno jest go uszkodzić ostrym narzędziem (natomiast granit może stępić nóż). Jeżeli jednak dojdzie do jego zarysowania, wówczas defekty mogą być trudne do usunięcia. Nie powinniśmy zaś kroić bezpośrednio na blatach wykonanych  z bardziej miękkich kamieni, np. marmuru, ponieważ bardzo łatwo jest je zarysować.
 
 
 
  • 1
  • 0

  Ewa

  Polecam do pielęgnacji kamienia na blatach w kuchni preparat clever. Doskonale się sprawdza.

  • 2
  • 0

  Elżbieta

  Używam blatów ze spieku kwarcowego i są super. Polecam wszystkim. Ale najbardziej sprawdził mi się płyn do blatów o nazwie Clever. Kupuje go przez internet. Sprawdziłam już chyba wszystkie na rynku i muszę powiedzieć że ten płyn jest najlepszy. Polecam go wszystkim. Pozdrawiam. nEla M.

  • 0
  • 0

  Andrzej

  Kamień to bardzo fajny materiał do wykończenia domu elegancko i praktycznie. Trzeba jednak odpowiednio dbać o ten materiał. Ja żeby zapewnić swoim kamiennym blatom w domu odpowiednią ochronę i efekt mokrego kamienia używam raz na kilka lat impregnatu do kamienia marki KEMIA. Efekt jest super

  • 0
  • 2

  Dariusz

  Bardzo przydatny artykuł, jestem zdania, że o takie rzeczy jak blat trzeba dbać, jeśli ma starczyć na lata, więc zawsze uważam na wszelkie plamy i od razu je ścieram, 2 lata temu użyłem impregnatu z efektem \"mokrego kamienia\" od Kemii i muszę przyznać, że efekt dalej się trzyma i pomógł mi z problemem wody, która często wsiąkała.

  • 0
  • 0

  Dagmara

  koleżanka pokazywała mi co się stało, jak rozlała herbatę i nie zmyła tego w porę. a dodam, że nie miała zaimpregnowanego blatu. wolałam nei popełniać tego błędu i dopytałam panów, którzy mi blat montowali czego najlepiej użyć i polecili mi ten środek impregnujący https://kemia.pl/pl/p/Impregnat-do-piaskowca-i-marmuru-1-L-KEMIA-1/21478862 Teraz żadne plamy ani odbarwienia mi nie straszne:)

  • 1
  • 0

  Roma

  Szukałam takich informacji, super. Chociaż to kamieniarz powienen już przy oddawaniu blatu powiedzieć chyba, jak korzystać z blatu a jak nie

pokaż starsze komentarze

Czytaj również 

Inspiracje