Najpopularniejsze odmiany marmuru – projekty z ich wykorzystaniem

Marmur znajduje swoje zastosowanie zarówno w klasycznych wnętrzach, jak i tych urządzonych w nowoczesnym stylu. Projektanci coraz chętniej wykorzystują go w swoich realizacjach – ma on bowiem wiele odmian, które można dopasować do różnych zamysłów aranżacyjnych. Przyjrzyjmy się trzem, najbardziej popularnym rodzajom marmuru: Bianco Carrara, Botticino i Rain Forest. 
Najpopularniejsze odmiany marmuru – projekty z ich wykorzystaniem
Marmur Bianco Carrara

Znakiem rozpoznawczym marmuru Bianco Carrara jest szare użylenie, które odcina się od jego białej powierzchni. Użylenie jest wynikiem działanie kilku minerałów: magnezu, tlenku żelaza, krzemionki. Marmur ten wydobywany jest we włoskim mieście Carrara.

W marmurze Bianco chętnie rzeźbili dawni artyści. Najsłynniejszym dziełem, które powstało na jego bazie jest „Dawid” Michała Anioła.  Obecnie wykorzystywany jest przede wszystkim we wnętrzach, jako okładziny ścienne, posadzki i blaty. Bianco Carrara można nabyć w formie płytek, całych płyt i mozaik.

Zobacz:
Marmur Botticino

Botticione to kamień o subtelnym wyglądzie, charakteryzujący się delikatnym wzorem i barwą. Ma bezową powierzchnię z cienkim użyleniem w jaśniejszym odcieniu. Niekiedy przybierają ono kolor ciemnobeżowy lub szary. Poszczególne bloki marmuru różnią się od siebie barwą podstawy i użylenia, co jest charakterystyczne dla naturalnego kamienia. Ponadto Botticono niekiedy posiada ubytki w materiale, które podczas obróbki kamieniarskiej są uzupełniane żywicą.

Botticino ma szerokie zastosowanie w wystroju wnętrz. Wykorzystywany jest jako okładzina ścienna i podłogowa, budulec parapetów i blatów. Często znajduje swoje zastosowanie także w aranżacji łazienek. Podobnie, jak Bianco Carrara, marmur Botticino wydobywany jest we Włoszech.

Marmur Rain Forest

Marmur Rain Forest występuje w trzech odmianach: Gold, Green i Brown. Nazwy odpowiadają kolorystyce każdej z nich. Rain Forest posiada wyraziste użylenie, które jest jego wyróżnikiem i elementem dekoracyjnym.

Rein Forest jest twardszy niż inne rodzaje marmuru, co podnosi jego walory użytkowe. Może być m.in. wykorzystywany do produkcji blatów kuchennych – w odróżnieniu od innych marmurów rzadko ulega odbarwieniom, a jeśli się ono pojawią są mało widoczne. 

Czytaj również 

 • Onyks w aranżacji wnętrz

  Onyks w aranżacji wnętrz

  Onyks jest jednym z najbardziej efektownych i dekoracyjnych kamieni. Nawet niewielki jego fragment – po odpowiednim podświetleniu – będzie wyrazistą ozdobą wnętrza. Możemy wprowadzić... więcej

 • Vademecum: GATUNKI KAMIENIA I ICH ZASTOSOWANIE

  Vademecum: GATUNKI KAMIENIA I ICH ZASTOSOWANIE

  Na rynku jest dostępnych wiele gatunków i odmian kamienia. Podczas urządzania domów i ogrodu często zastanawiamy się, jaki rodzaj najlepiej sprawdzi się w salonie, kuchni czy na tarasie... więcej

 • Granity indyjskie

  Granity indyjskie

  Granity wydobywane w Indiach charakteryzują się różnorodną kolorystyką, która zapewnia bardzo szerokie możliwości aranżacyjne. Obok kamieni o klasycznym zabarwieniu, występują m.in.... więcej

 • Nowe konglomeraty od Technistone

  Nowe konglomeraty od Technistone

  Firma Technistone wprowadziła do swoje oferty dwa, nowe konglomeraty: Noble Imperial Grey i Noble Pietra Grey. Ich wygląd inspirowany jest rysunkiem naturalnego marmuru.   więcej

Inspiracje