Mechaniczne przyczyny matowienia posadzki z marmuru
Matowienie marmurowej posadzki może być wynikiem kilku czynników – od ich rodzaju zależy sposób jej renowacji. Jeżeli zmatowienie następuje jedynie w ciągu komunikacyjnym, najprawdopodobniej wywołane jest uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak:
- piasek i inne drobne zanieczyszczenia – zawarty z piasku kwarc jest twardszy niż marmur, dlatego pod jego wpływem posadzka łatwo ulega zarysowaniu i traci poler. Drobne zanieczyszczenia przenoszone pod podeszwą obuwia mogą ją uszkodzić – aby temu zapobiec przed wejściem warto ustawić wycieraczki lub maty czyszczące.
- obuwie na obcasach – obcasy łatwo zarysowują marmur, dlatego w pomieszczeniach mieszkalnych lepiej nosić miękkie obuwie;
- przesuwanie po posadzce ciężkimi przedmiotami, np. meblami – przedmioty stojące na marmurowej posadzce warto podkleić miękkim filcem, który ochroni ją przed zarysowaniami i utratą poleru.
Matowienie posadzki spowodowane niewłaściwą pielęgnacją
Utrata poleru na całej powierzchni posadzki może być spowodowane jej niewłaściwą pielęgnacją. Stosowanie preparatów o kwaśnym odczynie, zawierających substancje ścierne (np. proszki do mycia kuchenek) lub amoniak (np. płyny do mycia szyb) oraz innych, silnych detergentów może prowadzić do jej zmatowienia. Do czyszczenia posadzki marmurowej polecane są natomiast neutralne środki myjące o ph równym 7-7,5 i jest to podstawowe kryterium ich doboru. Bezpieczne są również wszelkie środki specjalistyczne przeznaczone do czyszczenia i pielęgnacji marmuru.
Równie ważny jest sposób czyszczenia posadzki z marmuru. Pierwszym krokiem jest usunięcie piasku, kurzu i innych drobnych zanieczyszczeń – w przeciwnym razie mogą one zarysować podłogę podczas dalszego mycia. Marmur należy zamiatać szczotką z miękkim włosiem, odkurzaczem z nierysującą końcówką lub specjalnym mopem. Do mycia stosuje się natomiast mopy wykonane z mikrofazy, akrylu i bawełny.
Matowienie posadzki pod wpływem kwaśnym substancji
Uszkodzenie kamiennej posadzki może nastąpić również w wyniki działania kwasów, kolorowych substancji, a nawet wody o wysokiej zawartości minerałów. Marmur ma bowiem chłonną strukturę, przez co łatwo absorbuje wszelkie ciecze.
Ponadto, jeżeli zmatowienie posadzki jest wynikiem rozlania na nią octu, soku z cytryny lub innej kwaśnej substancji często jedynym rozwiązaniem jest wymiana uszkodzonego fragmentu na nowy – płyny te wnikają na tyle głęboko, że trudno jest usunąć wywołaną przez nie szkodę. Aby temu zapobiec, należy niezwłocznie ścierać każdą wylaną na posadzkę ciecz i nie zapominać o jej regularnej impregnacji.
Dołącz do dyskusji