Kuchnia to przede wszystkim przestrzeń robocza
Kuchnia w naszych domach spełnia najczęściej rolę kulinarnego warsztatu. To tutaj przygotowujemy posiłki i tutaj także często konsumujemy przygotowane przez nas dania. W kuchni dzieje się naprawdę dużo i z tego powodu to właśnie kamień jest idealnym materiałem do wykorzystania w tym pomieszczeniu. Przede wszystkim doskonale sprawdza się on jako blat kuchenny.
Naturalna wytrzymałość kamienia i odporność na zarysowania sprawiają, że nawet duże zamieszanie w kuchni nie spowoduje uszkodzenia pięknego blatu. Na blat zdecydowanie najlepiej nadaje się granit, który jest oczywiście elegancki i niezwykle solidny, ale także odporny na tłuszcze oraz kwasy. Marmur pod tym względem wypada gorzej, ale nie oznacza to, że nie możemy z niego skorzystać. W przypadku blatów marmurowych musimy jednak szczególnie troskliwie zadbać o konserwację, która stworzy warstwę ochronną na powierzchni kamienia.
Kamienna ściana – czyli mniej problemów ze sprzątaniem
Wspomniany blat kuchenny może płynnie „przechodzić” na ścianę, która także zostanie wyłożona właśnie kamieniem. Dlaczego to rozwiązanie jest godne uwagi? Pomijając fakt wyjątkowo eleganckiego wyglądu przestrzeni roboczej w naszej kuchni, otrzymujemy jeszcze jedną zaletę, którą docenimy każdego dnia. Kamień chroni ścianę nad blatem przed zabrudzeniami, a on sam jest bardzo łatwy w czyszczeniu – wystarczy jedynie przetrzeć jego powierzchnię. Kamień jest ciekawy również z tego powodu, że woda (pomijając wodę bardzo twardą) nie pozostawia na nim smug. W efekcie mamy cechę, która sprawia, że kamień w kuchni ma jeszcze jedno zastosowanie, a jest nim zlewozmywak.
Kamienny zlewozmywak – estetycznie i funkcjonalnie
Wyobraźmy sobie jak kunsztownie będzie wyglądał w naszej kuchni zlewozmywak z pięknego granitu. Jest to rozwiązanie nie tylko eleganckie, ale także wygodne. W kamiennym zlewozmywaku nie powstaną rysy np. przy zbyt intensywnym wrzucaniu sztućców do mycia, uderzenie ciężkim garnkiem nie spowoduje wgniecenia czy odprysków, a spływająca z kranu woda nie pozostawi w zlewie zacieków, które zazwyczaj niestrudzenie czyścimy każdego dnia.
Fot. Zlewozmywak granitowy Cristalite Domus D-150, Schock
Elegancja w każdym calu
Pamiętajmy oczywiście, że w kuchni możemy wykorzystać również wiele kamiennych elementów mających przede wszystkim charakter dekoracyjny. Warto wspomnieć tutaj chociażby o parapetach, które możemy wykonać np. z marmuru. Część jadalnianą kuchni możemy z kolei wyłożyć gustowną, kamienną podłogą, która – przy odpowiednim gatunku kamienia – sprawdzi się także w całym pomieszczeniu. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów kamieni dekoracyjnych do wykładania ścian, które ciekawie komponują się z drewnianymi meblami i wstawkami wykonanymi ze szkła czy tworzyw sztucznych.
Wykończenie kuchni kamieniem może dać doskonały efekt wizualny i wysoką funkcjonalność. Pamiętajmy bowiem o tym, że każdy rodzaj kamienia ma dziesiątki odmian różniących się kolorystyką, użyleniem czy strukturą (również mechaniczne sposoby obróbki powierzchni kamienia dają szerokie możliwości aranżacyjne). W rezultacie możemy skomponować niezwykłe wnętrze, które oprócz swojego kunsztownego wyglądu będzie praktyczne, a to w kuchni powinno być najważniejsze. Kamień jest oczywiście stosunkowo drogi, ale z drugiej strony zachowa on swój piękny wygląd na długie lata, kiedy to terakotę już dawno będziemy musieli zmienić, i to zapewne niejednokrotnie.
Polecamy:
Dołącz do dyskusji