Gdzie ustawić kominek – o tym musimy pamiętać
Z uwagi na wymogi techniczne lokalizacja kominka nie może być przypadkowa. W przypadku paleniska opalanego drewnem niezbędne jest połączenie go z przewodem kominowym, który zapewni sprawną wentylację. Wybierając miejsce na kominek musimy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach:
- kominek powinien znajdować się blisko komina, aby przewód odprowadzający spaliny miał jak najmniej zagięć,
- kominek musi być ustawiony na stabilnym podłożu, ponieważ w przypadku większych modeli podłoga będzie musiała wytrzymać obciążenie nawet do 900 kg,
- pod posadzką, na której stoi kominek, nie może przebiegać instalacja grzewcza lub elektryczna,
- posadzka bezpośrednio przed paleniskiem powinna być wykonane z niepalnych materiałów (pas szerokości co najmniej 50 cm), aby w przypadku wypadnięcie rozżarzonego drewna nie została wypalona dziura.
Aby uniknąć strat ciepła i zakłóceń w spalaniu spowodowanych przeciągami, kominek powinien stać naprzeciwko okien i drzwi oraz możliwie jak najdalej od nich. Pod względem praktycznym najlepiej ustawić kominek w centralnym punkcie domu – wówczas ciepło będzie rozprowadzane równomiernie po jego powierzchni. Pamiętajmy również, że kominek nie powinien stać blisko przeciwległej ściany, ponieważ w pokoju powstaną strefy o zróżnicowanej temperaturze.
Piec wolnostojący, tzw. koza, stanowić będzie nie tylko wydajne źródło ciepła, ale także niezwykle oryginalną dekorację wnętrza. Poza tym zajmie zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjny wkład z obudową (…) Takie urządzenia można również łatwo zdemontować i umieścić w innym pokoju – mówi Sylwester Kałwińsk, ekspert marki Kratki
Kominek w roli dekoracyjnej – klika wariantów ustawień
Jeżeli funkcję ogrzania całego domu przejmuje osobna instalacja, a kominek ma pełnić przede wszystkim rolę dekoracyjną i tworzyć klimatyczny kącik do przesiadywania, wówczas usytuowanie go w najbardziej centralnym miejscu nie jest konieczne. Możemy bardziej skupić się na wyglądzie kominka i jego dobre wkomponowanie w cały wystrój pokoju. Oto kilka pomysłów na jego lokalizację:
- w nowoczesnych wnętrzach kominek często umieszczany jest w ścianie i licuje z jej powierzchnią. W ten sposób zachowujemy jednolitą płaszczyznę i uzyskujemy minimalistyczny efekt, charakterystyczny dla nowoczesnych wnętrz.
- Bardzo efektownie prezentują się kominki oddalone od ściany, ustawione np. na środku pomieszczenia. W tym przypadku mamy do wyboru kominki stojące lub wiszące. Takie rozwiązanie sprawdzi się głównie w dużych wnętrzach, w których kominek usytuowany na środku nie utrudni poruszania się.
- W dużych pomieszczeniach na planie otwartym możemy wybudować ściankę działową i w niej zamontować kominek. W ten sposób efektownie oddzielimy np. salon od jadalni czy salon od kuchni.
- Popularnym rozwiązaniem jest montaż kominka w rogu pokoju lub na granicy dwóch pomieszczeń. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się wkłady podwójnie lub potrójnie przeszklone, dzięki którym ogień w kominku jest widoczny z kilu stron.
22.11. 2016
Polecamy:
Dołącz do dyskusji