Współcześnie istnieje wiele rodzajów kamienia oferowanych przez importerów i producentów, nie każdy jednak kamień będzie pasował do tradycyjnej aranżacji. Lepiej odrzucić kamienie miękkie oraz wysoko dekoracyjne i polerowane na wysoki połysk takie jak marmur, choć ten sprawdzi się w klasycznej aranżacji dla eleganckiego kominka z pilastrami, zrezygnujmy też z granitu, zwłaszcza kolorowego, podobnie z trawertynu, połyskliwego wapienia i efektownego onyksu albo kwarcytu.
Pozostają kamienie twarde, a wśród nich piaskowiec i łupek oraz oczywiście kamienie polne. Zwłaszcza kominek zbudowany z tych ostatnich prezentuje się niezwykle efektownie, wydobywając rustykalny charakter wnętrza. Wrażenie robią duże kominki z całych okrągłych kamieni, ale mogą to być również kamienie ciosane, których widoczne będzie wnętrze i struktura. Budowa kominka z kamienia polnego nie jest łatwa i najlepiej zlecić ją doświadczonemu rzemieślnikowi.
Łupkowe płyty i kostki nie przynoszą już takich trudności. Mianem łupka określa się grupę różnych skał, wykazujących dobrą łupkowatość. Powszechnie wydobywa się go w Polsce, dlatego jest dość tani i dostępny. Oferowany jest często w gotowych do montażu zestawach. Kolorystyka łupka jest różna w zależności od pochodzenia i rodzaju skały, występuje głównie w barwach czarnych, szarych, rdzawych i niebieskich. Charakterystyczna chropowata faktura sprawia, że wnętrze ozdobione łupkowym kominkiem nabiera naturalności, kojarzy się ze spokojem i ciepłem.
Podobne wrażenie sprawia piaskowiec, którego zaletą jest twardość i wytrzymałość, oraz duży wybór kolorów. Z piaskowca można wykonywać rzeźbione portale kominkowe różnych wielkości, dzięki czemu pasują one do każdego wnętrza. Dostępne są również bloczki i cegły z piaskowca, odpowiednie do budowy kominków.
Tradycja zobowiązuje do jakości, tylko solidnie zbudowany kominek będzie służył przez lata. Kamień ma tę zaletę, że nie trzeba dbać specjalnie o jego pielęgnację, zwłaszcza jeśli z czasem chcemy osiągnąć efekt długiego użytkowania kominka. Pokrywa się on wtedy kamienną patyną i ciemnieje. Kamień dobrze komponuje się także z innymi materiałami tradycyjnie używanymi do wykańczania wnętrz, takimi jak cegła, drewno i metal.
Dołącz do dyskusji