1. Regularnie impregnuj blat – impregnacja zmniejsza chłonność blatu, dzięki czemu płyny (np. rozlany tłuszcz ) i zanieczyszczenia nie wnikają w jego powierzchnię. Dodatkowo sprawia ona, że kamień jest łatwiejszy w czyszczeniu. Blat powinien być zaimpregnowany bezpośrednio po wykonaniu, a następnie czynność tę należy powtarzać mniej więcej raz do roku.
2. Unikaj środków zawierających kwasy – środki czyszczące, które w swoim skaldzie maja kwasy (m.in. fosforowy, cytrynowy, octowy i solny) uszkadzają poler na powierzchni blatu. W konsekwencji kamień matowiej oraz łatwiej ulega uszkodzeniom. Kwasy najczęściej zawarte są w preparatach do usuwania osadu wapiennego. Do czyszczenia kamienia używajmy środków o odczynie 7-9pH.
Polecamy:
- Czyszczenie i konserwacja umywalek z kamienia naturalnego
- Nowoczesna kuchnia – wybieramy kolor i planujemy zabudowę
3. Unikaj wybielaczy – mleczka i płyny wybielające zawierają chlor, który może odbarwić blat. Szczególnie wrażliwe na działanie wybielaczy są powierzchnie marmurowe.
4. Do pielęgnacji kamienia nie stosuj również: płynów do mycia szyb, środków do czyszczenia mebli, środków do czyszczenia armatury i preparatów zawierających oleje silikonowe.
5. Nie pozostawiaj mokrych plam na blacie – plamy po winie, herbacie a nawet sok z cytryny nie uszkodzą powierzchni blatu, jeżeli zostaną szybko usunięte. Natomiast po kilku czy kilkunastu godzinach mogą pozostawić trwałe przebarwienia, szczególnie wówczas, jeżeli blat nie był odpowiednio zaimpregnowany.
Inną kwestią związaną z użytkowaniem kamiennych blatów, jest możliwość krojenia produktów bezpośrednio na nich. Granit jest na tyle twardym materiałem, że trudno jest go uszkodzić ostrym narzędziem (natomiast granit może stępić nóż). Jeżeli jednak dojdzie do jego zarysowania, wówczas defekty mogą być trudne do usunięcia. Nie powinniśmy zaś kroić bezpośrednio na blatach wykonanych z bardziej miękkich kamieni, np. marmuru, ponieważ bardzo łatwo jest je zarysować.
Dołącz do dyskusji