kamień portal
5 5 34

Biokominek czy tradycyjny kominek?

Biokominek czy tradycyjny kominek?

Ostatnimi czasy coraz więcej osób odchodzi od tradycyjnego źródła ciepła na rzecz biokominków. Czym tego typu rozwiązanie różni się od zwykłego kominka? Odpowiedź znajdziecie w tym tekście.

Budowa

Biokominek w przeciwieństwie od swojego pierwowzoru jest dużo mniej skomplikowany. Składa się bowiem tylko z paleniska i lekkiej obudowy zbudowanej najczęściej ze stali nierdzewnej. Dla wszystkich, którzy od kominka oczekują nie tylko tego, że będzie źródłem ciepła, ale także elementem dekoracji wnętrza dobrą wiadomością zapewne będzie to, że obudowa może być stworzona z kamienia, a nawet szkła. W przeciwieństwie do tradycyjnego kominka forma biokominka nie musi być toporna. Nie ma problemu w przygotowaniu nawet najbardziej fantazyjnego kształtu. Wynika to z tego, że nie potrzebuje on stalowej oprawy, która kumuluje ciepło.

Biokominkowe palenisko może być zbudowane na dwa sposoby: otwarty lub zamknięty. „Napędem” biokominka jest bioetanol, czyli płyn na bazie alkoholu etylowego. Dzięki temu nie ma potrzeby zaopatrywania się w drewno, układania go na palenisku i mozolnego rozpalania. Wystarczy pojemnik wypełniony bioetanolem.

Gdzie można zbudować biokominek?

To jest właśnie jego największa zaleta, bowiem może funkcjonować dosłownie wszędzie. Wynika to z tego, że nie potrzebuje on podłączenia do systemu kominowego. Biokominek może być umiejscowiony przy ścianie lub na środku pokoju. Wszystko zależy od fantazji osoby, która go wykonuje. Jest jednak jeden warunek, który pomieszczenie musi spełniać. Konieczne jest, aby działała w nim wentylacja grawitacyjna. Wnętrze nie może być zbyt szczelne i powinna w nim zachodzić naturalna wymiana powietrza. Nie jest to jednak warunek trudny do spełnienia.

Biokominek

Podstawową różnica pomiędzy biokominkiem a jego tradycyjnym odpowiednikiem jest więc to, że nie potrzebuje przewodów: dymowego i wentylacyjnego. Różnią się również zabudową. Nowoczesny biokominek to lekkie i mobilne urządzenie niesprawiające praktycznie żadnych problemów.

Czas na liczby, czyli na ile ciepła możemy liczyć?
 
W tej kwestii biokominek wypada nieco marniej niż tradycyjne rozwiązania. Emituje mniej ciepła, ale w dalszym ciągu jest go wystarczająco dużo, by ogrzać każde pomieszczenie i uzyskać w nim przyjemną temperaturę. Moc standardowego biokominka wynosi 1,5-4 kW. Oznacza to, że nie jest on w stanie samodzielnie ogrzać domu lub mieszkania o powierzchni 120 m2, ale z cała pewnością sprawi się przy pomieszczeniach od 25-30 m2. Dla wymagających czegoś więcej, dostępne są biokominki o wyższej mocy np. 15 kW, ale ich cena jest proporcjonalnie wyższa a kwestia mobilności nie jest już tak oczywista.

Biokominek

Wymagają one również więcej czynności, które musi wykonać użytkownik z nich korzystający.
Palenisko zwykłego biokonka ma pojemność 1-3 l, co oznacza, że pełen zbiornik paliwa spala się w przedziale od 2 do 5 godzin w zależności od ustawień. Przez cały ten czas użytkownik nie musi robić dosłownie nic w celu utrzymania płomienia.
 
A co z oparami?
 
Biopaliwo podczas spalania wytwarza parę wodną, która korzystnie wpływa na poziom wilgotności panującej w pomieszczeniu. Oprócz tego wydzielane są niewielkie ilości dwutlenku węgla. W zwykłym kominku za to tworzy się sadza oraz niebezpieczny tlenek węgla.
 
Koszty
 
Zwykły mały biokominek o stosunkowo niskiej mocy kosztuje kilkaset złotych, więc z cała pewnością nie zrujnuje Waszego domowego budżetu. W przypadku większych i lepszej jakości urządzeń cena może wahać się od 1500 do 3000 złotych. Jeżeli chodzi o bioetanol to litr płynu kosztuje 10-16 zł. W przypadku drewna te koszty są nieporównywalnie wyższe.

Biokominek 
Jak więc widzicie biokominek jest bardzo dobrym rozwiązaniem nie tylko pod względem estetycznym, ale i finansowym. Pamiętajcie jednak, że nie służy on do ogrzania całego domu. Traktujcie urządzeni bardziej jako element dekoracji i dodatkowe źródło ciepła.
 

4 komentarze
Anna
28 września 2017, 13:35
0/1

Jak dla mnie zdecydowanie biokominek. Nie lubię kurzu i dymu co jest nieuniknione przy zwykłym kominku. Dlatego opcja biokominka wydaje mi się fajna. Już nawet się trochę orientowałam w tej kwestii i wiem, że wystarczy do tego tylko jakiś etanol i koniec. Z czym też nie ma problemu bo jak się wpisze w google biopaliwo to od razu pokazuje się jakiś lux fire, bionlov, x fire itp.

Sylwek
10 marca 2016, 15:38
6/5

Można to porównać do zupy, jak ktoś ma możliwość to zje prawdziwy rosół, a jak nie to zadowoli się zupką chińską i też będzie zadowolony. 🙂

Zuza
8 lutego 2016, 11:38
1/1

Tradycyjny kominek jest super, ale jak ktoś mieszka w bloku to może tylko pomarzyć więc fajnie, że jest alternatywa w postaci biokominków

Marcin
31 sierpnia 2015, 23:09
2/3

Zdecydowanie wybieram tradycyjne kominki. Te bio mają słaby płomień i zbyt charakterystyczny zapach. Wolę własnoręcznie porąbane polana. 😉 Tylko w kwestii instalacji pomogli mi na wkladykominkowe.net.pl

Dołącz do dyskusji