Wybierając meble i blaty kuchenne, często zastanawiamy się, jak połączyć funkcjonalność z estetyką. Duży wybór produktów sprawia, że urządzanie kuchni wcale nie jest proste. Co musisz wiedzieć przed zakupem blatów kuchennych?
Kuchnia to najważniejsze pomieszczenie w domu. Tutaj przygotowujemy posiłki i spędzamy wspólnie czas. Dlatego urządzając kuchnię należy wybierać produkty, które będą zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne, dzięki czemu korzystanie z pomieszczenia będzie łatwe i praktyczne. Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez blatu kuchennego. Jakie blaty kuchenne mamy do wyboru?
Blat kuchenny – niezbędny w każdej kuchni
Odpowiednia ilość powierzchni użytkowej jest w kuchni bardzo ważna. Przygotowując posiłki, musimy bowiem mieć wystarczającą ilość miejsca na wszelkie akcesoria kuchenne i składniki. Dawniej rolę blatu często pełnił stół, jednak dzisiaj trudno sobie wyobrazić pracę w kuchni, mając do dyspozycji tylko stół. Tym bardziej, że nie każda kuchnia ma wystarczająco dużą powierzchnię, aby go tam postawić. Dlatego niezbędne są blaty kuchenne, czyli proste płyty, którymi można pokryć dużą powierzchnię mebli. Blaty są oszlifowane i często pokryte dodatkową warstwą ochronną. Blat można przyciąć samodzielnie lub zamówić go na wymiar, dzięki czemu od razu będzie przygotowany pod konkretną szafkę. Dzięki blatom można efektownie wykończyć meble kuchenne, a przede wszystkim zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania posiłków i sprzętów.
Blaty kuchenne – jakie rodzaje blatów wyróżniamy?
Blat to jeden z najważniejszych elementów w każdej kuchni. Wybierając blaty robocze do swojej kuchni, na pierwszym miejscu warto postawić funkcjonalność i jakość wykonania blatu. Powinien on być odporny na uszkodzenia mechaniczne, podwyższoną temperaturę, wilgoć oraz łatwy w utrzymaniu czystości, ponieważ będzie ciągle narażony na różnego rodzaju zabrudzenia. Oczywiście, blat musi też pasować do kuchni i dlatego ważne, aby współgrał z meblami.
Jakie rodzaje blatów kuchennych wyróżniamy?
- Blat drewniany – jeden z najsolidniejszych blatów. Jeśli będziesz o niego odpowiednio dbać, posłuży przez lata. Wygląda bardzo estetyczne i jest prawdziwą ozdobą każdej kuchni. Blaty wykonuje się z różnego rodzaju drewna. Najczęściej jest to sosna, dąb czy buk. Zabrudzenia z drewnianego blatu należy usuwać szybko, ponieważ mogą one wniknąć w strukturę drewna i odbarwić ją. Również cena drewnianego blatu jest wyższa od blatów wykonanych z laminatu. Zależy to jednak od rodzaju drewna, ponieważ jesion i dąb należą do najdroższych, z kolei orzech, brzoza, sosna czy buk mają niższe ceny.
- Blat laminowany – jest to najpopularniejszy, a zarazem najtańszy rodzaj blatu. Jest to po prostu płyta wiórowa, na którą jest naklejony laminat. Mamy do wyboru wiele faktur i wzorów, a taki blat może też imitować drewno czy kamień, więc łatwo można dopasować go do wystroju kuchni. Minusem takiej płyty jest to, że nie jest ona zbyt odporna na wilgoć, szczególnie w miejscach, gdzie nie jest dobrze zaimpregnowana. Jeśli wytniemy w blacie otwór, należy pamiętać, aby zabezpieczyć go przed kontaktem z wodą. Laminowane blaty łatwo też porysować, dlatego należy pamiętać, aby zawsze używać deski do krojenia. Plusem jest to, że są odporne na wysoką temperaturę i łatwe w czyszczeniu.
- Blat z kamienia – jest to najtwardszy materiał, z którego wykonuje się blaty kuchenne. Bardzo dobrze się prezentuje, ale jest drogi i ciężki, więc nie w każdej kuchni się sprawdzi. W zależności od surowca blaty kamienne mogą mieć różne właściwości. Granit jest twardy i nie nasiąka wodą, z kolei marmur może ulegać przebarwieniom. Blaty kamienne są odporne na wysoką temperaturę.
- Blat z konglomeratu – jest to blat wykonany z kruszywa kamienia i żywicy epoksydowej. Cechuje go duża trwałość w stosunku do innych rodzajów blatów. Wyglądem przypomina blat kamienny, ale jest od niego dużo lżejszy. Jest też łatwy w obróbce, więc można mu nadać dowolny kształt. Możemy zdecydować się na blat matowy lub błyszczący, ale w tym drugim przypadku trzeba pamiętać, że może on być podatny na zarysowania. Blaty wykonane z konglomeratu bardzo łatwo utrzymać w czystości i nie wymagają one specjalnej konserwacji. Są też odporne na wysokie temperatury i zarysowania.
- Blat z kompozytu – blat wykonany z mieszanki akrylu, minerałów i pigmentów. Przypomina kamień i tak samo jak on jest trwały. Jest też bardzo plastyczny, dzięki czemu łatwo stworzyć jednolitą powierzchnię ze zlewozmywakiem. Taki blat jest twardy, odporny na wysokie temperatury, zabrudzenia i środki chemiczne.
O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając blat kuchenny?
Kupując blaty kuchenne, trzeba też zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria. Niezbędne będą między innymi listwy przyblatowe i obrzeża klejone, które kolorystycznie dopasują się do blatu i zadbają o jego estetyczne wykończenie. W miejscach, które są narażone na zachlapanie wodą czy też przy kuchence, warto zamontować panele przyblatowe lub szkło laminowane. Ochronią one ścianę nad blatem przez przed zachlapaniem wodą i zabrudzeniami, które trudno byłoby doczyścić.
Dołącz do dyskusji