Czopuch jest bardzo ważnym elementem kominka. Łączy on otwory wylotowe spalin z paleniska z kanałami w kominie. Może być on wykonany z rur ze stali zwykłej, nierdzewnej czy rur żeliwnych. Czopuch kominkowy ma czysto praktyczny charakter – jego zadaniem jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania kominka. Nie dodaje natomiast wartości estetycznej pomieszczeniu, w którym się znajduje, dlatego większość osób decyduje się go zabudować. Najczęściej konstrukcja wokół niego wykonana jest z płyt kartonowo-gipsowych a od środka izolowana wełną mineralną z ekranem aluminiowym. Aranżacyjnym dopełnieniem takiej zabudowy czopucha jest wykończenie jej farbą zmywalną, kamieniem naturalnym czy stiukiem.
Farba zmywalna na kominek
Przestrzeń przy kominku narażona jest na częste zabrudzenia spowodowane osadzaniem się na niej sadzy. Nie ma farby, która by przed tym chroniła, dlatego ścianę nad paleniskiem należy pomalować substancją odporną na czyszczenie. Powinna mieć ona powłokę, która nie ulega zniszczeniu podczas zmywania. Takie wymagania spełniają np. zmywalne farby Beckers czy Flügger, które sprawdzą się przy wykańczaniu czopucha kominkowego.
Jakim kamieniem obudować kominek
Do obudowy kominka świetnie sprawdzi się również kamień naturalny. Jest on często wykorzystywany w tej roli, m.in. dlatego, że jest materiałem niepalnym.Każdy jego gatunek może być użyty do zabudowy czopucha, jednak najczęściej wybierane są granit, marmur czy trawertyn. Pierwszy z nich odznacza się dużą wytrzymałości i odpornością na zabrudzenia. Natomiast bardziej miękkie marmury i trawertyny wymagają impregnacji, która ochroni je przed zniszczeniem i przebarwieniami.
Bardzo ciekawie, jako obudowa kominka, preznetuje się onyks, który przepuszcza światło. Dzięki temu kamieniowy wnętrze nabiera niepowtarzalnego i oryginalnego charakteru.
Stiuk na kominku
Innym materiałem, którym można wykończyć czopuch kominkowy, jest stiuku czyli mieszanina gipsu, wapienia, pyłu marmurowego lub piasku. Przybiera on różne kolory, w zależności od rodzaju dodanego do niego barwnika. Powierzchni stiukowej można nadać gładkie wykończenie, które będzie przypominało lustrzaną taflę. Najczęściej spotykane rodzaje stiuków to stiuki marmurowe: scagliola, stucco marmo, stucco lustro, które imitują ten luksusowy kamień.
Dołącz do dyskusji