Fornir kamienny powstaje w wyniku połączenia łupków i włókna szklanego. Technologia wytwarzania sprawiam, że jego płaty są niezwykle lekkie i cienkie. Ich maksymalna grubość wynosi 3 mm, a 1m2 forniru waży zaledwie około półtora kilograma. Dzięki temu fornir kamienny można stosować na powierzchniach, które nie utrzymałyby ciężkich kawałków kamieni. Doskonale sprawdzi się więc jako efektowna okleina mebli czy materiał zastępujący płytki naścienne. Jest przy tym niezwykle elastyczny i odporny na kruszenie się, dzięki czemu łatwo jest go dopasować do różnych powierzchni.
Okleina z kamiennego forniru – zrób to sam!
Zastosowanie kamiennej okładziny w domu nie wymaga pomocy fachowca. Wystarczy znać podstawowe zasady montażu i stosować się do nich, aby samodzielnie wprowadzić ten niepowtarzalny element wystroju do pomieszczenia. Można naklejać go na bardzo wiele materiałów, m.in. na drewno, sklejkę, ceramikę, beton, metal, płyty MDF i kartonowo-gipsowe oraz szklane włókno. Taka różnorodność sprawia, że kamienny fornir to także świetny pomysł na skuteczne odnowienie zniszczonych powierzchni.
Jak należy przytwierdzić fornir do powierzchni?
Pierwszym krokiem montażu jest dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni, na którą zamierzamy kłaść kamienną okleinę. Następnie należy przyciąć fornir do jej wymiarów. Można to zrobić zarówno za pomocą nożyczek, jak i piły mechanicznej. Należy przy tym osłonić ręce i twarz, aby nie dopuścić do ich podrażnienia przez pył i drzazgi włókna szklanego. Na tak przygotowany arkusz nakładamy klej montażowy i dokładamy do wybranej powierzchni, obserwując jednocześnie czy pod okleiną nie tworzą się pęcherzyki powietrza. Jeśli tak się zdarzy, wystarczyć przejechać po powierzchni forniru miękkim wałkiem, kierując ruchy w stronę brzegów okleiny. Ostatnim etapem jest impregnacja. Zapewni ona ochronę forniru przed wilgocią czy szkodliwym działanie wysokich temperatur.
Arkusze forniru z kamienia dostępne są w różnych wymiarach i barwach, dzięki czemu można łatwo dopasować je do określonego wystroju wnętrza. Dodatkowo nieregularna powierzchnia łupków, z których są wytwarzane, sprawia, że każdy płat forniru jest niepowtarzalny i nadaje pomieszczeniu oryginalnego charakteru.
Dołącz do dyskusji