kamień portal
5 5 58

Granitowa kostka otoczana – zastosowanie i właściwości

Kostka otoczana to jedna z form kamienia, którą możemy wykorzystać do zbudowania nawierzchni. Wyróżnia się zaokrąglonymi krawędziami i niejednolitą powierzchnią, dlatego wykonane z niej chodniki, alejki czy podjazdy mają niepowtarzalny, wyrazisty wygląd. 

Granitowa_kostka_otoczana.jpg

Kostką otoczaną nazywamy kostkę granitową o zaokrąglonych krawędziach. W procesie otoczania jej ostre krawędzie zyskują łagodny linią. Producenci oferują bloczki o różnych wymiarach. Wybór należy dostosować do rodzaju i przeznaczenia nawierzchni oraz zamierzonego efektu wizualnego – czy chcemy uzyskać nawierzchnię o symetrycznym, uporządkowanym wyglądzie czy bardziej zdynamizowaną i niejednolitą.
 
Najpopularniejsze wymiary kostki otoczanej wynoszą: 4/6cm, 6/8cm, 8/10cm i 15/17cm, (np. 4/6 cm oznacza, że wymiary każdej ze ścianki powinny wynosić od 4 do 6 cm). Wielu producentów oferuje również kostkę na zamówienie o niestandardowej wielkości. Im mniejszy format kostki, tym większe możliwości aranżacyjne zapewnia, ponieważ łatwiej jest ułożyć ją nawet w finezyjne wzory. Kostki o niewielkich wymiarach sprawdzą się w przypadku nawierzchni nienarażonych na intensywną eksploatację i duże obciążenia, np. alejek dla pieszych. Jeżeli kostką otoczaną chcemy wyłożyć nawierzchnie, po których będą poruszać się ciężkie pojazdy, wybierzmy duży format (najlepiej 15/17 cm).

Granitowa_kostka_otoczana_2.jpg
 
Nawierzchnię wyłożone kostką otaczaną imitują dawne, zabytkowe drogi. Są mało wygodne w użytkowaniu, ale bardzo dekoracyjne. Ciekawie będą prezentować się m.in. w ogrodzie czy przed domem. W procesie otoczania kostka jest celowo postarzana, aby zyskać interesujący, rustykalny wygląd.
 
Kostki otoczane mają nierówną powierzchnię, przez co nie mogą być do siebie idealnie dopasowane. Odległości między pojedynczymi kostkami są różnej wielkości. Duże przerwy między poszczególnymi bloczkami sprzyjają rozwojowi chwastów i innych roślin oraz zarastaniu nawierzchni. Jest to jedna z głównych wad kostki otoczanej. Jak temu zapobiegać? Ważne, aby podczas układania tworzyć kompozycję o jak najmniejszych spoinach oraz wybrać odpowiedni rodzaj ich wypełnienia. Standardowo spoiny są zasypywane piaskiem – jest to rozwiązanie najtańsze, ale też najmniej praktyczne. Lepszym rodzajem zasypu są drobne, ozdobne kamyki. Przestrzeń między kostkami możemy wypełnić również żywicą, co ograniczy wzrost chwastów w nawierzchni. 

Granitowa_kostka_otoczana_3.jpg

AO
30.08.2016

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95