95% składu konglomeratu stanowią naturalne składniki, takie jak kwarc czy granit z dodatkiem barwnika. Rozdrobnione cząsteczki jednego lub kilku gatunków kamienia łączone są wypełniaczem w postaci żywicy poliestrowej. Wypełniacz zabezpiecza powierzchnię konglomeratu przed wnikaniem płynów oraz uszkodzeniami przez czynniki zewnętrzne. Konglomeraty są odporne na plamy i wysokie temperatury, a przy tym występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Ponadto, w odróżnieniu od naturalnego kamienia materiał ten może mieć jednolitą powierzchnię bez widocznych użyleń czy nierówności kolorystycznych. Dodatkowym atutem konglomeratów jest łatwość utrzymania ich w czystości, co zapewnia m.in. niska porowatość substancji. Niektóre środki chemiczne mogą jednak uszkodzić ich powierzchnię. Co warto zatem wiedzieć o pielęgnacji tego rodzaju materiału?
- Na co dzień powierzchnię z konglomeratu wystarczy przecierać wilgotną szmatką.
- Do czyszczenia konglomeratu można używać wody z niewielką ilością mydła o neutralnym pH.
- Nie powinno stosować się silnych środków chemicznych zawierających: alkalie, inne substancje żrące i pochodne fluorowodorów.
- Środki czyszczące z granulkami mogą uszkodzić powierzchnię konglomeratu.
- Co kilka lat należy impregnować powierzchnię z konglomeratu. Impregnat zabezpiecza blat czy posadzkę przed wnikaniem w ich strukturę substancji zewnętrznych.
- Do ochrony powierzchni o niestandardowych wykończeniach należy stosować środki im dedykowane polecane przez producenta.
Polecamy:
Powierzchnie wykonane z konglomeratu, w szczególności blaty, powinny być utrzymane w stałej czystości. Pozostawione na nim zanieczyszczenia mogą prowadzić do powstania patyny, negatywnie wpływającej na strukturę oraz połysk konglomeratu.
Źródło: Technistone
Dołącz do dyskusji