Pierwszym krokiem podczas wykonywania elewacji z kamienia jest prawidłowe przygotowanie podłoża. Ściana powinna być równa i oczyszczona z cząstek pyłu. Dodatkowo należy usunąć wszelkie warstwy farby. Ważne jest również, aby samo podłoże było wytrzymałe, np. wykonane z betonu. Kamień, zarówno naturalny jak i sztuczny, jest bowiem ciężki i wymaga stabilnego podparcia. Przed montażem elewacji ścianę, jak i wewnętrzną część kamiennych płytek należy obficie nawilżyć, aby nie chłonęły one wody obecnej w zaprawie.
Następnie przygotowujemy płytki, z których będzie wykonana elewacja. Od strony wewnętrznej, czyli klejonej, należy pozbawić je szklistej warstwy. Większe elementy płyt wymagają kotwienia, w przypadku mniejszych można z tego zrezygnować. Przy cienkich płytkach warto zastosować zaprawę na bazie białego cementu, który ich nie odbarwi. O czym jeszcze warto pamiętać?
- Fuga między płytkami powinna być równej grubości i wynosić minimum 2mm.
- W przypadku ścian, w których nie ma otworów i wnęk układ spoin powinien być symetryczny, a płytki uzupełniające kładzione symetrycznie na bokach okładziny. Nie powinny być one krótsze niż połowa całej płytki.
Temperatura otoczenia podczas mocowani elewacji oraz w ciągu 24h od jej położenia powinna wynosić między 5̊C a 30 ̊C. W przypadku silnej ekspozycji elewacji na promieniowanie słoneczne, kamień należy zraszać wodą.
Przedstawione porady są jedynie podstawą, jaką warto znać przed przystąpieniem do układania kamiennej elewacji. Pamiętajmy, że dokładna technika powinna być dostosowana do rodzaju i ciężaru kamienia. Warto w tej kwestii skonsultować się z fachowcem.
Osobną kwestią jest wybór kamienia naturalnego, z którego zostanie wykonana elewacja. Mrozoodporne i twarde skały magmowe sprawdzą się w tej roli, ale np. delikatny marmur pod wpływem czynników atmosferycznych łatwo starci połysk. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule:
Dołącz do dyskusji