kamień portal
5 5 33

Jak zadbać o kominek z kamienia?

Kamień, potrzebuje odpowiedniej impregnacji, aby zachować swoje właściwości fizyczne.  Preparatów do pielęgnacji wyrobów kamiennych na rynku jest wiele, w związku z czym przeciętny Kowalski stojąc przed sklepową półką może dostać zawrotu głowy. W tym tekście postaramy się przybliżyć Wam trochę temat konserwacji kamiennych elementów kominkowych.

kominek z kamienia

Renowacja

Jeżeli chodzi o renowacje kominków wykonanych z kamienia to niegdyś do tego celu stosowano zaprawy cementowe, które jako tako działały, ale miały jedną poważną wadę – niesamowicie wręcz brudziły. Na szczęście, czasy zapraw cementowych się skończyły i dzisiaj klienci mogą wybierać spośród wielu szpachli oraz klejów nowej generacji. Większość z nich jest na podbudowie akrylowej. Dzięki nim łatanie ubytków w kamieniu staje się proste i przede wszystkim czyste.

kominek z kamienia

Impregnacja

Łatanie ubytków jest niezwykle ważne, ale jeszcze ważniejsza jest dobra impregnacja kamiennego materiału. Im lepsza, tym mniej łatania Was czeka w przyszłości. Na rynku jednak jest wiele materiałów, które reklamowane są, jako idealne do konserwacji różnego rodzaju kamieni. Jak nie pogubić się w gąszczu tych preparatów? Otóż najważniejszy przy wyborze środka konserwującego jest zdrowy rozsądek. Jeżeli na butelce jest napisane, że preparat jest uniwersalny to od razu możecie go odłożyć na półkę. Sprawdza się tutaj stare powiedzenie mówiące, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego.

W jakim celu?

Niektórzy z Was mogą zadać pytanie – a po co właściwie konserwować kamień, skoro jest tak odporny i trwały?  Otóż należy pamiętać o tym, że większość skał ma porowatą budowę, co oznacza że są podatne na przenikanie zanieczyszczeń oraz wody do ich wnętrza. Idealnie widać to na przykładzie piaskowca. Już kilka dni po ukończeniu montażu kominka można zauważyć, że niezaimpregnowany kamień zmienia kolor na brudno-szary. Niestety, niewielu kamieniarzy informuje swoich klientów o konieczności zaimpregnowania wykonanych przez nich konstrukcji, co później okazuje się opłakane w skutkach.

kominek z kamienia

Ważną cechą dzisiejszych impregnatów jest to, że pomimo tego, że niejako zatykają porowatą strukturę kamienia to w dalszym ciągu przepuszczają powietrze oraz parę wodną. Dzięki temu kamień może „oddychać”, a co za tym  idzie dłużej utrzymywać swoje właściwości.

Jeżeli chodzi o konserwację kamiennych kominków to najlepszym podejściem jest kierowanie się zasadą „przezorny zawsze ubezpieczony”. Kamień pomimo swojej dużej odporności potrzebuje raz na jakiś czas konserwacji, dzięki czemu służy dłużej i po wielu latach użytkowania wygląda cały czas atrakcyjnie. W przypadku kominków jest to bardzo ważne, ponieważ są one ważnym  elementem wystroju  każdego domu.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95