kamień portal
5 5 31

Jak zbudować taras z kamienia?

Taras z kamienia to marzenie praktycznie każdego właściciela domu. Kamień idealnie komponuje się z otaczająca roślinnością wprowadzając surowy, ale zarazem naturalny klimat. Pozostaje tylko jeden problem – w jaki sposób go zbudować? Dowiecie się tego z poniższego artykułu.

taras z piaskowca

1.Najważniejsza podbudowa

O tym jak trwały będzie zbudowany przez Was taras zdecyduje to jak wykonacie jego podbudowę. Najważniejszą a zarazem najczęściej pomijaną czynnością osób nieznających się na budownictwie ogrodowym jest nie zdjęcie humusu (15-30-centymetrowa warstwa urodzajna) z miejsca, w którym ma powstać taras. Przez to bardzo często podłoże zapada się i cała praca idzie na marne. Jeżeli chcecie, aby Wasz taras był nieco wyżej niż reszta ogrodu musicie podwyższyć teren za pomocą piasku lub pospółki. Wysypujcie je w postaci zagęszczonych 30-centymetrowych warstw. Tego typu podsypkapiaskowo-cementowa to połowa sukcesu dobrego tarasu. Zanim przejdziecie do układania nawierzchni pamiętajcie o uprzednim osadzeniu krawężnika.

taras
 
2.Kamień na tarasie

Warstwa wierzchnia tarasu najczęściej wykonywana jest z bruku lub specjalnie ciętych kamiennych płyt. Podczas ich układania pamiętajcie o zachowaniu spadku 1-2% w kierunku ogrodu. Gdy wszystkie płyty zostaną ułożone niezwykle ważne jest, aby szczeliny pomiędzy nimi zostały zasypane piaskiem lub w przypadku większych przestrzeni zaprawą cementową.

Wszystko wydaje się stosunkowo proste, ale dobrze jest zastanowić się z jakiego konkretnie kamienia ma powstać Wasz taras ogrodowy. Możliwości jest kilka:

  • Granit. Niezwykle twardy i odporny na uszkodzenia. Występuje w wielu kolorach, dzięki czemu jest bardzo często wybierany, jako materiał w dekoracji wnętrz.
  • Serpentynit. Wykazuje podobną trwałość jak granit, co sprawia, że często te dwie skały są stosowane zamiennie. Serpentynit dostępny jest w kolorze zielonoszarym lub zielonoczarnym.
taras
 
  • Piaskowiec. Rodzaj kamienia, który nie jest już tak odporny jak Granit lub Serpentynit, ale mimo wszystko sprawdza się jako powierzchnia tarasu. Najefektowniej wyglądają piaskowce w kolorach czerwonym, żółtym oraz białym.
  • Bazalt. Jest to kamień wykorzystywany stosunkowo rzadko, a szkoda, bo charakteryzuje się ogromną trwałością na uszkodzenia mechaniczne i te wywołane działaniem warunków atmosferycznych. Bazalt występuje w ciemnej stalowoczarnej barwie.
 
Pamiętajcie również, że wiele rodzajów kamiennej nawierzchni wymaga całorocznej impregnacji, dzięki której zachowuje swoje właściwości i nie zużywa się zbyt szybko. Dobrze zabezpieczony kamień potrafi służyć całymi latami bez konieczności żadnych napraw.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95