kamień portal
5 5 46

Jakim kamieniem obłożyć schody zewnętrzne?

Wybór kamienia, którym zostaną obłożone schody zewnętrzne, wymaga uwzględnienia kilku elementów. Z uwagi na ciągły kontakt z czynnikami atmosferycznymi, kamień powinien być wytrzymały a jednocześnie niwelować ryzyko poślizgnięcia się na nim. Z drugiej strony, każdemu właścicielowi domu zależy na tym, aby schody były ozdobą budynku i dobrze się z nim komponowały. Jakie kamienie najlepiej spełnią te oczekiwania?   

schody

Marmur

To niezwykle elegancki kamień, który będzie ozdobą domu, jednak nie sprawdzi się jako okładzina schodów zewnętrznych.  Marmur ma śliską powierzchnie, co w kontakcie z deszczem czy śniegiem daj szczególnie niebezpieczne połączenie. Bardzo łatwo się na nim poślizgnąć, a dodatkowo jest on mało odporny na ścieranie i szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Pod ich wpływem może zmatowieć oraz ulec odbarwieniu.
 
Granit

To jeden z najchętniej wybieranych materiałów wykończeniowych schodów. Do zewnętrznego użytkowania przeznaczony jest granit o powierzchni płomieniowanej. Jest ona chropowata i szorstka, przez co ma właściwości antypoślizgowe. Dodatkowo granit płomieniowany ma zamknięte pory, dzięki czemu trudniej się brudzi.  Jest również bardzo trwały i odporny na zarysowania, ścieranie czy pęknięcia oraz na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.

schody

Piaskowiec

Piaskowiec jest mniej odporny na zabrudzenia niż granit, jednak jest od niego tańszy. Do obłożenia schodów zewnętrznych polecany jest twardy piaskowiec, który nie jest polerowany, dzięki czemu ma antypoślizgową powierzchnię. Natomiast jego miękka odmiana jest mniej trwała i łatwo nasiąka wodą.

schody

Bazalt

Bazalt odznacza się duża wytrzymałością na ścieranie, dzięki czemu będzie dobrze wyglądał przez wiele lat. Dodatkowo kamień ten jest nienasiąkliwy, przez co jego powierzchnia jest antypoślizgowa i bezpieczna w użytkowaniu w czasie mrozów.

schody
 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95