kamień portal
5 5 57

Kamień dekoracyjny we wnętrzach. 5 ciekawych aranżacji

Kamień dekoracyjny to materiał, który jest coraz częściej wybierany przez ludzi wykańczających swoje mieszkania oraz domy. Swoją rosnącą popularność zawdzięcza ekskluzywnemu charakterowi, który nadaje pomieszczeniom.

marmurowe umywalki
Fot. Szafka pod umywalkę z marmurową zabudową.
 

Daleka droga na szczyt

Jeszcze kilka lat temu kamień jako materiał wykończenia wnętrz był wykorzystywany tylko w kuchniach i salonach. Mało kto wpadał na pomysł, aby stosować go w innych pomieszczeniach mieszkalnych. Dzisiaj to jest już normą. Nikogo nie dziwią kamienne wykończenia. Oczywiście jak ze wszystkim tak i z tym materiałem nie należy przesadzać. Kamień powinien być tylko dopełnieniem kompozycji, a nie jej przeważającym elementem. Traci wtedy na uroku i zamiast elegancji można osiągnąć efekt kiczu.

Kamień, ale jaki konkretnie?

Jeżeli chodzi o rodzaje materiałów kamiennych to architekci mają bardzo duże pole do popisu.

granitowe blaty
Fot. Blaty kuchenne wykonane z granitu.

Poszczególne rodzaje kamiennych wykończeń różnią się od siebie ceną, zastosowaniem oraz efektem wizualnym, jaki można uzyskać. Najczęstszym wyborem klientów są cięte mozaiki przypominające panele ścienne. Zazwyczaj są to łupki, dolomity oraz kwarcyty. W przypadku kominków w dalszym ciągu bezkonkurencyjne okazują się marmury. Jeżeli chodzi o kuchnie to ze względu na swoją odporność króluje granit. Coraz częściej można również spotkać się z onyksami przejmującymi rolę lamp. Są one jednak kruche i stosunkowo drogie.

Przy wyborze kamienia warto pamiętać, że każdy różni się od siebie właściwościami. Poniżej przedstawiamy cechy charakterystyczne najczęściej wybieranych przez klientów materiałów kamiennych do wykańczania wnętrz:
 

  • Granit
Mało kto wie, ale granit to tak naprawdę ostudzona magma wulkaniczna. Jest niezwykle odporny na wszelkiego rodzaju zarysowania, uszkodzenia oraz działanie środków chemicznych. Nie pochłania tłuszczu, co sprawia, że jest idealnym materiałem do blatów kuchennych lub wykończenia podłóg czy ścian.  Oprócz tego granit jest wykorzystywany jako obudowa kominków.

ściana dekoracyjna z piaskowca
Fot. Ściana dekoracyjna wykonana z piaskowca.
 

  • Marmur
Jeden z najpopularniejszych rodzajów kamienia ze względu na swoją mnogość dostępnych kolorów oraz struktur. W porównaniu z granitem marmur nie jest tak odporny na ścieranie oraz środki chemiczne, ale mimo to jest kamieniem trwałym i stosunkowo łatwym w utrzymaniu. Marmur najczęściej wybierany jest do pomieszczeń oraz powierzchni „rzadziej odwiedzanych” Stosuje się go więc w łazienkach (blaty, parapety), jako okładzinę podłogowa lub wykończenie schodów.
 
  • Trawertyn
Bardzo szlachetny rodzaj kamienia. Był wykorzystywany już w starożytnym Egipcie. Dzisiaj trawertyn bardzo często stosowany jest do posadzek, kominków, wanien, umywalek, blatów kuchennych, parapetów, stopni i mebli. Swoją popularność zawdzięcza trwałości oraz łatwości w utrzymaniu. Jego jedyną wadą jest stosunkowo duża nasiąkliwość, tak więc przed użyciem warto zadbać o odpowiednią impregnację.

ściana dekoracyjna z onyksu
Fot. Ściana dekoracyjna wykonana z onyksu.
 

  • Piaskowiec
Powstaje jako efekt scementowania ziaren kwarcu, miki lub innych skał oraz minerałów. Występuje w wielu kolorach od szarego po żółty, czerwony a nawet biały. Jego zaletą jest miękkość i łatwość obróbki. Piaskowiec jest często wykorzystywany w budownictwie jako element konstrukcyjny lub typowo zdobniczy.
 
  • Onyks
Skała, która zbudowana jest z kalcytu krystalizującego się wokół gorących źródeł. Jego barwa jest zależna od tego ile związków żelaza obecnych jest w konkretnym źródle. Jest stosunkowo drogi, ponieważ musi być sprowadzany z Afryki, Bliskiego Wschodu lub Ameryki Południowej. Onyks posiada dużą przenikliwość światła, dzięki czemu jest idealnym kamieniem dekoracyjnym.

kominek z trawertynu
Fot. Trawertynowa obudowa kominka.
 
Jak widać, jeżeli chodzi o rodzaje kamieni to wybór jest bardzo szeroki. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy, które stanowią o jego unikalności. Dlatego też warto przed dokonaniem wyboru skonsultować się ze specjalistą i dowiedzieć się czy dany kamień będzieodpowiedni do powierzchni, na której ma być zastosowany.
 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95