kamień portal
5 5 56

Kamień po przejściach – jak odnowić kamienne elementy

Kamienne elementy narażone są na działanie wielu szkodliwych czynników, które prowadzą do uszkodzenia ich struktury, odbarwień czy zarysowań. Ich częstym defektem są także ubytki wywołane czynnikami mechanicznymi, np. uderzeniami. Jak odnowić elewacje, blaty, posadzki i inne kamienne powierzchnie, aby odzyskały nienaganny wygląd? 

Jak_odnowić_kamienne_elementy_3.jpg
 

Co niszczy kamień?

Na pogorszenie stanu i wyglądu kamienia ma wpływ przede wszystkim szkodliwe działanie wody, a także zmiany temperatury i zanieczyszczenia.

  • Woda – może rozpuszczać niektóre składniki kamienia, a stopień uszkodzeń uzależniony jest od składu cieczy. Szczególnie szkodliwa jest woda zawierająca dwutlenek węgla. W konsekwencji kamień staje się bardziej porowaty i mniej odporny na uszkodzenia. Ponadto kamienie o dużej nasiąkliwości absorbują wodę, która – w przypadku elementów zewnętrznych – może zamarzać. Cykliczne zamrażanie i rozmrażanie cieczy również osłabia strukturę kamienia. Ponadto kolorowe ciecze mogą odbarwiać kamień, który został wcześniej odpowiednio zaimpregnowany.
  • Zmienne temperatury – prowadzą do rozluźnienia struktury kamienia, a w konsekwencji do jej osłabienia.
  • Zanieczyszczenia atmosferyczne – uszkadzają kamienne elementy znajdujące się na zewnątrz (np. elewację). Zanieczyszczenia wraz z deszczem osadzają się na kamieniu, uszkadzając jego powierzchnię.

 

Jak odnowić kamień?

Odnowienie kamiennych elementów najlepiej powierzyć profesjonaliście, który dysponuje specjalistyczną wiedzą oraz narzędziami niezbędnymi do renowacji tego materiału. We własnym zakresie należy przede wszystkim nie dopuścić do powstania uszkodzeń poprzez prawidłową pielęgnację, czyszczenie i regularną impregnację kamiennych elementów.

Jak_odnowić_kamienne_elementy.jpg
Fot. Kamienny blat przed i po naprawie

Jak przebiega renowacja kamienia? W zależności od stopnia jego uszkodzenia oraz lokalizacji (wewnątrz domu lub na zewnątrz) dobierany jest właściwy sposób naprawy. Niekiedy pierwszym etapem jest oczyszczenie kamienia i usunięcie nawarstwień, które zgromadziły się na jego powierzchni, blokując jego oddychanie. Następnie wypełniane są ubytki i przeprowadza się ewentualne klejenie. Dostępne na rynku kleje do kamienia mają szerokie zastosowanie: pozwalają montować kamienne elementy, łączyć pęknięte elementy, zamykać pory, a nawet uzupełniać ubytki.

Jak_odnowić_kamienne_elementy_2.jpg
Fot. Kamienny blat przed i po naprawie

Ostatnimi etapami renowacji kamiennej powierzchni jest polerowanie (przeprowadzane w zależności od rodzaju i faktury kamienia) oraz impregnacja. Impregnacja wzmacnia strukturę kamienia oraz uszczelnia materiał przed szkodliwym działaniem wody.

Pełna renowacja kamiennej posadzki, blatu czy elewacji wymaga nakładu czasu, pracy i pieniędzy, dlatego warto dbać o nie na co dzień, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń.

Polecamy:

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95