kamień portal
5 5 54

Kamień w niewielkim wnętrzu. Inspirujące aranżacje

Kamień w aranżacji wnętrz zazwyczaj kojarzy nam się z dużymi pomieszczeniami, w których jego luksusowy charakter może być w pełni wyeksponowany. Jednak ten materiał można z powodzeniem wprowadzić również do mniejszych wnętrz.  Jak to zrobić, aby osiągnąć ciekawy i estetyczny efekt? O tym w poniższym artykule.  

Połysk i światło

Kamień_w_niewielkim_wnętrzu_inspirujące_aranżacje.jpg

Stosując kamień w niewielkich wnętrzach warto kierować się ogólnymi zasadami aranżacyjnymi, które sprawdzają się w przypadku większości materiałów. W małych pomieszczeniach najlepiej prezentuje się kamień polerowany o połyskującej powierzchni, która odbija światło i działa podobnie jak tafla lustra. Dzięki temu optycznie powiększa ona wnętrze.
 

Dekoracyjnym, a zarazem funkcjonalnym pomysłem jest zastosowanie dodatkowego oświetlenia, które rozjaśni wnętrze i podkreśli estetyczne walory kamienia. 
 

Jasne gatunki kamienia 

W niewielkich pomieszczeniach warto postawić na jasne barwy, które (w odróżnieniu od swoich ciemnych odpowiedników) odbijają światło i rozświetlają wnętrze. Wśród cenionych i popularnych rodzajów kamienia jest wiele gatunków, które mają jasny kolor, np.

  • marmur Bianco Carrara
  • marmur Calacatta
  • marmur Botticino
  • granit  Bianco Antico
  • trawertyny o kremowej barwie
  • piaskowce o białym lub biało-szarym odcieniu.

Mnogość białych, kremowych czy jasnoszarych kamieni sprawia, że bez trudu można znaleźć najlepszy rodzaj do swojego wnętrza. Ponadto jasne odmiany, np. klasyczne marmury Carrara oraz Calacatta, są ponadczasowe i nigdy nie wychodzą z mody. Sprawdzą się zarówno w tradycyjnych, jak i bardziej współczesnych, nowoczesnych aranżacjach.
 

Kamień w umiarkowanej ilości 

Kamień jest materiałem wyrazistym, który zdecydowanie zaznacza się w aranżacji. Zastosowanie go w niewielkim salonie czy łazience wymaga umiejętnego dozowania jego ilości, aby nie zdominował on i nie przytłoczył całej aranżacji. Można zastosować go jako element dekoracyjny tylko na jednej ze ścian lub wprowadzić w formie pojedynczych elementów wyposażenia np. blatu czy umywalki. W niewielkich wnętrzach zazwyczaj lepiej prezentują się duże kamienne płyty, które – w odróżnieniu od niewielkich płytek – pozwalają zrezygnować z licznych łączeń i uzyskać jednolitą, elegancką powierzchnię.  

Kamienne dodatki

Do małego pomieszczenia kamień można wprowadzić również w formie dodatków. Na rynku dostępnych jest wiele elementów wyposażenia wnętrza w całości lub częściowy wykonanych z tego naturalnego materiału, np. zegary ścienne, stoliki kawowe, lampy, tace. Takie niewielkie akcesoria dodadzą pomieszczeniu eleganckiego i wytwornego charakteru. Jednocześnie, ze względu na swój niewielki rozmiar, nie zdominują one aranżacji, ale staną się jej dyskretną i wysmakowaną ozdobą. Więcej o tego typu akcesoriach w artykułach:

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95