kamień portal
5 5 50

Kamień w ogrodzie – elementy małej architektury

Kamień jest jednym z najczęściej wykorzystywanych budulców w ogrodzie. Tworzone są z niego różne elementy małej architektury, w tym fontanny, kaskady, skalniaki czy paleniska. Część z nich stanowi nie tylko o walorach estetycznych ogrodu, ale także o jego funkcjonalności. Zobaczcie, jak różnorodne zastosowanie znajduje kamień na zewnątrz. 

Kamień-w-ogrodzie–elementy-małej-architektury.jpg

1. Kamienny grill i palenisko

Lato sprzyja spędzaniu czasu w ogrodzie i na tarasie. Kamienny grill i palenisko stanowią dodatkowe źródło ciepła. Ponadto w sezonie wiosenno-letnim są alternatywą dla kuchenki i piekarnika umożliwiając przygotowywanie dań na świeżym powietrzu. Co istotne, grille i kominki kamienne to elementy małej architektury, dlatego ich budowa nie wymaga zgłoszenia ani uzyskania pozwoleń.


2. Kamienne fontanny, kaskady i oczka wodne

Fontanny, kaskady czy oczka wodne wyglądają niezwykle efektownie i dodają ogrodowi dużo uroku. Do ich budowy można wykorzystać gnejs, serpentynit, kwarcyt czy porfir. W przypadku kaskad i oczek sprawdzą się również kamienie polne, które nadadzą im naturalnego wyglądu. Fontanny i kaskady mogą mieć zarówno prostą, nowoczesną budowę, jak i bardziej wyszukaną. Oczka powinny natomiast posiadać nieregularne kształty – w przeciwnym razie będą wyglądać nienaturalnie.


3. Skalniaki i klomby

Skalniak to kompozycja roślinna w ogrodzie, która występuje w otoczeniu kamieni. Zazwyczaj tworzona jest w formie niewielkiego pagórka, który ma przywoływać skojarzenia z górskim krajobrazem. Jako kamienie na skalniak sprawdzą się są dolomity, wapienie, bazalty i granity. Rodzaj kamienia wpływa również na odczyn gleby, co także należy wziąć pod uwagę przy jego wyborze, np. granity obniżają poziom ph gleby.


 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95