kamień portal
5 5 31

Kamienie dekoracyjne w ogrodzie

Kamienie dekoracyjne w ogrodzie mają wiele zastosowań. Można użyć ich do budowy schodków czy murków oporowych, wyłożyć nimi ścieżkę czy udekorować oczko wodne. Naturalny kamień sprawdzi się w każdym ogrodzie i podkreśli jego urodę, a właściwie dobrany będzie służył przez wiele lat.

kamienie w ogrodzie

Jaki kamień dekoracyjny wybrać do ogrodu?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, do czego chcemy go wykorzystać. Do budowy oczek wodnych czy kaskad można wybrać gnejs, serpentynit, kwarcyt, porfir lub zdecydować się na kamienie polne.
Natomiast kamień, którym ma być utwardzona ścieżka lub obłożone schodki, musi mieć szorstką  i chropowatą powierzchnię. Dzięki niej materiał zyskuje właściwości antypoślizgowe i jest bezpieczniejszy w użytkowaniu.

kamienne schody

Granit płomieniowany, bazalt czy twardy piaskowiec o niepolerowanej powierzchni dobrze sprawdzą się, jako wykończenie schodków czy ścieżki ogrodowej. Dodatkowo pierwszy z kamieni, dzięki zamkniętym porom, jest odporny na zabrudzenia, co jest niezwykle ważne w przypadku jego wykorzystania w ogrodzie. Natomiast zdecydowanie w tej roli nie sprawdzi się marmur. Ma śliską powierzchnię, która łatwo ulega ścieraniu.  

Skalniak z kamieni dekoracyjnych

Skalniak jest bardzo efektownym elementem każdego ogrodu. Aby podkreślić jego dekoracyjny charakter, warto zachować umiar przy dobieraniu kamieni, z których ma być wykonany. Zbyt wiele ich rodzajów w jednym projekcie, może wprowadzić nieład aranżacyjny i zdominować resztę otoczenia. Dodatkowo należy pamiętać, że poszczególne kamienie wpływają na odczyn gleby, np. granit, piaskowiec czy gnejs zmienią jej ph na bardziej kwaśne.

skalniak

Kamień dekoracyjny w roli ściółki ogrodowej

Ściółka wykonana z naturalnego grysu, czyli pokruszonych skał o nieregularnych kształtach, to jednocześnie ozdobny i praktyczny elementem ogrodu (alternatywą dla grysu są niewielkie otoczaki o gładkiej powierzchni). Pomaga ona wykreować oryginalną aranżacje przestrzeni wokół domu. Różnorodność  kamieni, z których wykonuje się grys, bogactwo ich barw i faktur sprawiają, że ozdobiony nim ogród zyskuje niepowtarzalny wygląd. Dodatkowo ze względu na niewielkie rozmiary kruszonki, grys dobrze wygląda również w małych ogródkach.   

kamień w ogrodzie

Ściółka wykonana z pokruszonych kamieni jest także niezwykle praktyczna. Pomaga utrzymać ogród w doskonałym stanie, m.in. ogranicza wzrost chwastów, którym trudno jest przebić się przez grys. Dodatkowo zapobiega powstawaniu kałuży i błota w ogrodzie – woda bez problemu przenika przez kruszonkę, dzięki czemu nie zalega na powierzchni. Jednocześnie naturalne kamienie osłaniają glebę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, przez co pomagają jej utrzymać odpowiednią wilgotność.  
 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95