kamień portal
5 5 50

Kamienna ikona designu – Fotel Prousta w marmurze

Stworzony w 1978 roku przez włoskiego projektanta i architekta Fotel Prousta szybko stał się jedną z ikon XX-wiecznego designu. Dzieło Allesandro Mendiniego w wersji z marmuru zostało zaprezentowane podczas tegorocznych targów Marmomacc w Weronie, stając się tym samym kolejnym już wcieleniem tego popularnego mebla. 

Kamienna_ikona_designu_Fotel_Prousta_w_marmurze.jpg

Od tkaniny…

Fotel Prousta to jedna z ikon XX-wiecznego designu. Jego twórcą jest Allesandro Mendini, który stworzył zupełnie nowy projekt na bazie dawnego mebla, a dokładnie berżery – fotela o niskim siedzisku z XVIII wieku. Mendini wykonał swoje najpopularniejsze dzieło w momencie, w którym zwalczał kryzys twórczy. Uważał, że w designie wszystko już było, trudno zatem stworzyć coś nowego i zaskakującego. Włoskiemu twórcy jednak to się udało. Uznał, że mebel to nie tylko struktura, ale również jego dekoracja, którą stanowi oczywiście obicie.  Mendini połączył dawną XVIII-wieczną formę fotela z tkaniną inspirowaną malarstwem Paula Signaca (który na swoich obrazach nakładał obok siebie barwne punkty) i tak powstał Fotel Prousta (Signac był jednym z ulubionych malarzy pisarza). 

Kamienna_ikona_designu_Fotel_Prousta_w_marmurze_2.jpg

… do kamienia 

Alessandro Mendini przez dziesięciolecia tworzył nowe warianty swojego najpopularniejszego działa. Powstały fotele z tworzyw sztucznych, ceramiki i brązu. Fotel Prousta doczekał się również wersji z marmuru. Kamienny Fotel Prousta powstał w 2014 roku w ramach projektu przygotowanego dla włoskiej firmy Robot City i został przez nią zaprezentowany na mediolańskich targach designu Ventura Lambrate.  Można było go podziwiać również podczas tegorocznych Targów Kamieniarskich Marmomacc w Weronie. Mebel powstał dzięki nowoczesnej technologii produkcji opartej o formowanie rotacyjne.

Fotel należy traktować bardziej jako dzieło sztuki niż przedmiot użytkowy, jednak pierwszy model Fotela Prousta również miał mieć tylko jeden egzemplarz, po czym rozpoczęto jego szerszą produkcję. Jak będzie tym razem? 

Kamienna_ikona_designu_Fotel_Prousta_w_marmurze_3.jpg

Polecamy:
 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95