kamień portal
5 5 39

Kamienne grille w ogrodzie. Czy warto?

Kamienne grille w ogrodzie. Czy warto?

Jak wiadomo nie od dziś grill jest obowiązkowym elementem każdego ogrodu. Można przy nim spędzać letnie wieczory w towarzystwie znajomych przyrządzając ciekawe potrawy.Dobrze jest jednak, kiedy grill to nie tylko szpargał wyciągany w razie potrzeby z garażu, a eleganckie i stylowe dopełnienie wystroju ogrodu.

Ludzie coraz częściej zwracają uwagę na drobne szczegóły w wystroju ich pomieszczeń lub ogrodów. Powoli dochodzi do nas świadomość tego, że miło jest żyć w ładnie zaaranżowanych przestrzeniach. W połączeniu z rosnącymi w Polsce zarobkami możliwości stają się ogromne. Stąd też obecny wzrost popularności kamieniem jako materiałem wykończeniowym. Jest on stosowany do elewacji, podłóg, mebli, ale jednym z ciekawszych i efektowniejszych zastosowań tego surowca są kamienne grille ogrodowe.  Pełnią one funkcję paleniska oraz nietuzinkowej dekoracji wnoszącej do ogrodu wiele stylu.

Ogrom zastosowań

Oprócz swojejoczywistej funkcji kulinarnej murowany grill może pełnić również inną równie ważną rolę. Chodzi oczywiście o kominek. Specyficzna budowa i właściwości kamienia sprawiają, że grillo-kominek nie dość, że nakarmi przybyłych gości to jeszcze ogrzeje ich podczas wieczornych spotkań.  Każdy kamienny grill może być łatwo połączony z wędzarnią lub piecem chlebowym. Dzięki temu okazuje się, że tradycyjne grillowanie można zamienić na wiele bardziej rozwijających i interesujących działań kulinarnych. Warto również wspomnieć o tym, że murowany grill pomaga zaoszczędzić miejsce oraz jest atrakcyjny wizualnie.

grill ogrodowy

Żelazne zasady budowy kamiennego grilla

Jest kilka rzeczy, o które koniecznie trzeba zadbać przed rozpoczęciem budowy grilla. Pierwsza to solidny i wytrzymały fundament. Kamienie są bardzo ciężkie i potrzebują solidnego oparcia. Bez tego cała budowla rozleci się jak domek z kart. Kolejna rzecz to określenie tego, do czego grill ma służyć. Dzięki temu wiadomo będzie jaki konkretnie rodzaj kamienia trzeba zastosować. Ważne, aby był on wytrzymały na działania warunków atmosferycznych. Najczęstszym wyborem jest kamień polny, kostki granitu lub cegły ozdobne.

Czas na działanie!

Co do samej konstrukcji to należy ją zacząć od ścian bocznych. Niezbędna do tego jest zaprawa murarska. Warto wcześniej ustalić ile półek ma mieć grill. Dobrze jest, kiedy palenisko zostanie wykonane z betonu lub blachy. Jeżeli chodzi o ruszt to najlepiej sprawdza się taki ze stali nierdzewnej. W sklepach dostępne są paleniska, których zaletą jest to, że nie trzeba ich przymocowywać do grilla na stałe. 

grill ogrodowy

Oczywiście, jeżeli nie znacie się zbytnio na pracach budowlanych najlepiej jest zlecić je fachowcom, którzy szybko i bezproblemowo stworzą w Waszym ogrodzie kamienny grill. Wcześniej jednak należy określi to, jaki powinien on być. Jest bowiem kila zasad, które każdy murowany kominek powinien spełniać:
 

  • Solidne i wytrzymałe materiały
  • Wielofunkcyjność – powinien być przystosowany do przyrządzania różnego rodzaju potraw
  • Mocna i wytrzymała konstrukcja
  • Powinien być ładny i upiększać otoczenie, w którym zostanie postawiony
 
Bez pozwoleń

Ponieważ grille i kominki kamienne są elementem małej architektury ich budowa nie wymaga zgłoszenia ani uzyskania specjalnych pozwoleń. To od właściciela zależy, w którym miejscu oraz jak daleko od domu konstrukcja ma zostać postawiona. My polecamy budowę blisko altany. Ułatwi to przyrządzanie oraz spożywanie potraw z grilla.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95