Kamienne ogrodzenie powinno nawiązywać stylistycznie do wyglądu domu oraz być dostosowane do wielkości posesji. Konstrukcja, która w całości wykonana jest z kamienia, dobrze prezentuje się przy dużych działkach, gdzie znacząco nie ogranicza dopływu światła. Natomiast w przypadku niewielkich terenów zwarte ogrodzenie z kamienia może rzucać nadmierny cień na działkę i zaciemniać ją. Warto wówczas zdecydować się na niepełne kamienne ogrodzenie, czyli takie, w którym kamień połączony jest z innymi elementami, np. metalowymi przęsłami.
Przy budowie kamiennego ogrodzenia najlepiej sprawdzą się wytrzymałe granit i bazalt. Są one odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, dzięki czemu ogrodzenie przez długi czas zachowuje nienaganny wygląd. Jednak twardość tych kamieni utrudnia ich obróbkę.
Możemy również wykorzystać kamienie polne i otoczaki, które tworzą niepowtarzalne konstrukcje. Nieobrabiane lub łamane kamienie polne o różnej wielkości to podstawowy budulce do stworzenia tzw. muru dzikiego. Charakteryzuje się on nieregularnym ułożeniem elementów budowli. Przestrzenie między większymi kamieniami wypełniane są przez mniejsze, np. drobne otoczaki o opływowym kształcie.
Zbliżony do dzikiego muru jest mur cyklopowy. Również układany jest on w nieregularny sposób, jednak jego elementy ściśle do siebie przylegają i nie pozostawiają niewypełnionych szczelin. Zarówno mur dziki, jak i cyklopowy upodobnią kamienne ogrodzenie do konstrukcji z dawnych epok.
Bardziej elegancki i uporządkowany wygląd prezentują mur warstwowy oraz rzędowy. Warstwowy tworzony jest z łupanych, płaskich kamieni. Przy murze rzędowym wykorzystuje się natomiast elementy o regularnych kształtach prostopadłościanów, które układa się podobnie jak cegły.
Alternatywą dla klasycznych projektów, są nowoczesne, kamienne ogrodzenia z gabionów. To bardzo oryginalny koncept, który najlepiej komponuje się z minimalistycznymi, prostymi bryłami budynków. Gabiony to kosze kamienno-siatkowe, w których ażurowy stelaż wypełniony jest kamieniami.
Kosze wykonywane są zazwyczaj ze stalowych, plecionych drutów. Możemy włożyć w nie dowolny rodzaj kamienia – ważne jest, aby wielkości oczek siatki dostosowana była do rozmiarów wypełnienia. W przeciwnym razie powstaje ryzyko przerzedzenia się konstrukcji ogrodzenia.
Dołącz do dyskusji