Kominek w nowoczesnym wnętrzu może być minimalistyczny, nawiązujący do stylu wiejskiego, albo bogaty w formie i wzorze. Należy pamiętać, że kominek jest inwestycją na lata, dlatego trzeba się dobrze zastanowić jaki sprawdzi się w danym pomieszczeniu.
Najprościej kamienie podzielić można na dwie kategorie: miękkie i twarde. Pierwsze to takie, w których rzeźbienie nie sprawia problemu. Pasują do kominków stylizowanych, na przykład na klasycystyczne, albo fantazyjnych o niespotykanych formach. Do kamieni tego typu należy przede wszystkim marmur, który kolorystycznie i fakturą świetnie pasuje do wnętrz jasnych i przestronnych. Są to również wapienie o różnych kolorach, trawertyny o ciekawej pasiastej fakturze, a także efektownie przepuszczające światło onyksy, oraz alabaster, w którym można wykonywać misterne rzeźbienia. Miękkość tych kamieni jest jednocześnie ich zaletą jak i wadą – wadą dlatego, że łatwo się one rysują podczas intensywnego i długiego użytkowania. Spośród kamieni zaliczanych do twardych można wybierać w: piaskowcach, które odznaczają się szerokimi możliwościami kompozycji, granitach o szlachetnym wyglądzie, a także w łupkach. Twardość tych kamieni, zwłaszcza granitu, ogranicza ich możliwości konstrukcyjne, zapewnia jednak niemal wieczną trwałość.
Nie trzeba decydować się na jeden rodzaj kamienia, nowoczesność polega na przełamywaniu stereotypów, zatem czemu nie połączyć dwóch, albo więcej rodzajów tego materiału. Na przykład wapień i trawertyn, albo w wersji luksusowej marmur z onyksem. Kamień dobrze komponuje się także z innymi surowcami wykorzystywanymi w nowoczesnych aranżacjach, takimi jak metal, szkło oraz drewno. Planując wnętrze w klimacie industrialnym warto zastanowić się nad potencjałem łupków. Zazwyczaj kojarzą się one ze stylem wiejskim i naturalnym. Jednak czasem przybierają specyficzne metaliczne zabarwienie, które przy szorstkiej i twardej fakturze ciekawie wkomponuje się w pofabryczny charakter pomieszczenia.
Obudowę kominkową można pozyskać w różny sposób, albo zakupić gotowy portal, albo zamówić wykonanie takiego według indywidualnego wzoru, można też obłożyć kominek wybranymi płytkami. Wiele firm oferuje kompleksowe usługi budowy kominków z kamienia, według standardowych projektów, albo samodzielnie wymyślonych. Alternatywą dla tradycyjnego kominka opalanego drewnem, są również kamienne biokominki, które nie wymagają podłączenia do przewodów kominowych, ponieważ jest w nich spalane bezwonne i przyjazne dla środowiska paliwo.
Dołącz do dyskusji