kamień portal
5 5 42

Kamienny kominek w tradycyjnych wnętrzach

Kamienny kominek w tradycyjnych wnętrzach

Tradycyjna stylistyka wnętrza stawia przed kominkiem wymagania, dla których kamienna obudowa jest świetnym rozwiązaniem. Duży wybór różnego rodzaju kamienia, sprawia, że każdy taki kominek będzie niepowtarzalnym elementem wystroju.

Kominek zajmuje szczególną pozycję w domu niezależnie od tego czy znajduje się w kuchni, czy w salonie. To on od wieków skupia wszystkich mieszkańców wokół ciepłego ognia, pełni zatem ważną funkcję rodzinną, ale także posiada zalety praktyczne i dekoracyjne. Kamień to materiał nieodzowny we wnętrzu zaprojektowanym według kanonów tradycji. Trudno sobie wyobrazić takie mieszkanie bez kominka.
 
Współcześnie istnieje wiele rodzajów kamienia oferowanych przez importerów i producentów, nie każdy jednak kamień będzie pasował do tradycyjnej aranżacji. Lepiej odrzucić kamienie miękkie oraz wysoko dekoracyjne i polerowane na wysoki połysk takie jak marmur, choć ten sprawdzi się w klasycznej aranżacji dla eleganckiego kominka z pilastrami, zrezygnujmy też z granitu, zwłaszcza kolorowego, podobnie z trawertynu, połyskliwego wapienia i efektownego onyksu albo kwarcytu.
 
tradycyjny kominek

Pozostają kamienie twarde, a wśród nich piaskowiec i łupek oraz oczywiście kamienie polne. Zwłaszcza kominek zbudowany z tych ostatnich prezentuje się niezwykle efektownie, wydobywając rustykalny charakter wnętrza. Wrażenie robią duże kominki z całych okrągłych kamieni, ale mogą to być również kamienie ciosane, których widoczne będzie wnętrze i struktura. Budowa kominka z kamienia polnego nie jest łatwa i najlepiej zlecić ją doświadczonemu rzemieślnikowi.
 
Łupkowe płyty i kostki nie przynoszą już takich trudności. Mianem łupka określa się grupę różnych skał, wykazujących dobrą łupkowatość. Powszechnie wydobywa się go w Polsce, dlatego jest dość tani i dostępny. Oferowany jest często w gotowych do montażu zestawach. Kolorystyka łupka jest różna w zależności od pochodzenia i rodzaju skały, występuje głównie w barwach czarnych, szarych, rdzawych i niebieskich. Charakterystyczna chropowata faktura sprawia, że wnętrze ozdobione łupkowym kominkiem nabiera naturalności, kojarzy się ze spokojem i ciepłem.
 
tradycyjny kominek

Podobne wrażenie sprawia piaskowiec, którego zaletą jest twardość i wytrzymałość, oraz duży wybór kolorów. Z piaskowca można wykonywać rzeźbione portale kominkowe różnych wielkości, dzięki czemu pasują one do każdego wnętrza. Dostępne są również bloczki i cegły z piaskowca, odpowiednie do budowy kominków.
 
Tradycja zobowiązuje do jakości, tylko solidnie zbudowany kominek będzie służył przez lata. Kamień ma tę zaletę, że nie trzeba dbać specjalnie o jego pielęgnację, zwłaszcza jeśli z czasem chcemy osiągnąć efekt długiego użytkowania kominka. Pokrywa się on wtedy kamienną patyną i ciemnieje. Kamień dobrze komponuje się także z innymi materiałami tradycyjnie używanymi do wykańczania wnętrz, takimi jak cegła, drewno i metal.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95