kamień portal
5 5 46

Kamienny parapet w pytaniach i odpowiedziach

Jaki kamień najlepiej sprawdzi się w roli parapetu? Czy przy jego montażu należy stosować wsporniki? To tylko niektóre z pytań, jakie pojawiają się odnośnie kamiennych podokienników. Odpowiedzi na nie znajdziecie w naszym artykule. 

Kamienny-parapet-2.jpg

1. Z jakich kamieni można wykonać parapet?
W przypadku parapetów wewnętrznych sprawdzi się każdy rodzaj kamienia, jednak w zależności od gatunku będą one wymagać innej pielęgnacji. Parapety wykonane z granitu są najbardziej wytrzymałe i odporne na powstawanie plam i zacieków. Natomiast marmurowe będą bardziej chłonąć wodę i inne kolorowe substancje, które mogą doprowadzić do powstania na ich powierzchni przebarwień. Również parapety z trawertynu mogą być montowane wyłącznie wewnątrz budynków. Trawertyn jest bowiem skałą o większej porowatości, przez co jest bardziej nasiąkliwy i mniej odporny na mróz

2. Jaką grubość powinien mieć parapet?
Standardowa grubość parapetu wynosi 2 cm w przypadku krótszych okien i 3 cm przy dłuższych konstrukcjach. Nie są to jednak jedyne dopuszczalne wymiary. W zależności od wielkości bloku kamiennego i budowy okna, można stosować również parapety o większej grubości. Należy jednak pamiętać, że koszt parapetu w dużej mierze zależy od ilości zużytego kamienia, zatem im grubsza konstrukcja, tym wyższa cena.

Kamienny-parapet-3.jpg

3. Czy kamienny parapet może być stosowany nad grzejnikiem
Parapet wykonany z kamienia może być montowany nad grzejnikiem. Ważna jest jednak odległość podokiennika od kaloryfera – powinna wynosić ona co najmniej 15 cm. W przeciwnym razie parapet będzie utrudniał cyrkulację ciepłego powietrza.

4. Czy podczas montażu parapetu trzeba stosować dodatkowe wsporniki?
Kamienny parapet przede wszystkim musi być stabilnie umocowany. Najczęściej jest on wsunięty pod ramę okienną, a dodatkowo z dwóch stron zaklinowany w bocznych otworach wnęki okiennej. Taki sposób montażu gwarantuje stabilne i pewne osadzenie parapetu. Jeżeli jednak wystaje on w 2/3 swojej szerokości poza wnękę okienną, wówczas należy zastosować dodatkowe wsporniki.

Kamienny-parapet.jpg

5. Doniczki na kamienny parapecie – czy to dobry pomysł?
Na parapecie wykonanym z kamienia można stawiać doniczki z kwiatami, jednak należy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, naczynia o ostrych krawędziach mogą zarysować powierzchnię parapetu – niewielkie rysy można usunąć samodzielnie, jednak głębsze uszkodzenia wymagają ponownego polerowania. W związku z tym należy ostrożnie dobierać rodzaj donic lub stawiać pod nimi maty zabezpieczające parapet. Drugą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest zwiększone ryzyko kontaktu kamiennego podokiennika z wodą. Jeżeli na parapet zostanie wylana ciecz lub przedostanie się ona z donic, należy niezwłocznie ją zetrzeć. W przeciwnym razie na jego powierzchni mogą powstać przebarwienia. Jest to szczególnie istotne w przypadku marmurów i trawertynów, które szybko chłoną ciecze. 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95