Kominek czy biokominek
Montaż kominka opalanego drewnem wymaga obecności przewodu kominowego we wnętrzu. Takie kominki instaluje się w wielu nowo budowanych domach, w których często obecne są także kuchnie otwarte na salon. Tradycyjny kominek może wówczas stanowić dodatkowe źródło ciepła (lub zastąpić piec centralnego ogrzewania), a przy tym być niezwykle dekoracyjnym elementem zarówno kuchni, jak i salonu.
We wnętrzach pozbawionych przewodu kominowego (np. w mieszkaniach w blokach) sprawdzą się natomiast biokominki. Z racji tego, że nie wymagają podłączenia do systemu kominowego, mogą być zamontowane w dowolnym miejscu kuchni. Jedynym warunkiem, jakie musi spełnić pomieszczenie, jest sprawna wentylacja grawitacyjna. Jest to naturalna wymiana powietrza zachodząca za pomocą szczelin w budynkach, np. przy krawędziach okien. Przy obecnym, energooszczędnym budownictwie (minimalizującym starty ciepła za pomocą bardzo szczelnych okien czy termoizolacji) należy zadbać o dodatkowe otwory wentylacyjne, np. nawienniki okienne i kratki wentylacyjne.
Dodatkową zaletą biokominków jest możliwość nadania im różnorodnych kształtów – dzięki temu łatwo jest je dostosować do wyglądu kuchni i salonu, a także metrażu pomieszczenia.
Modele kominków
W otwartej kuchni warto zamontować kominek, który będzie ozdobą nie tylko jej samej, ale także salonu czy jadalni. W tej roli najlepiej sprawdzą się:
- kominki narożne,
- kominki dwustronne,
- kominki trzyszybowe.
Można także zamontować otwarty biokominek, który np. rozgraniczy strefę kuchenną od jadalnianej czy wypoczynkowej.
Kominek dostosowany do stylu kuchni
W kuchniach urządzonych w stylu rustykalnym doskonale prezentować będą się kominki wyłożone kamieniem polnym, który podkreśli ich naturalny urok. We wnętrzach klasycznych sprawdzą się natomiast kominki w stylu angielskim, które charakteryzują się motywami dekoracyjnymi, w tym frezowanymi belkami. Będą one efektownym elementem wystroju kuchni połączonej z jadalnią.
Innym, równie efektownym pomysłem, jest zamontowanie biokominka w obrębie wyspy kuchennej. Wyspa rozdziela dwie strefy wnętrza i jest centralnym elementem aranżacji. Połączona z paleniskiem zyska dodatkowe walory estetyczne.
Zobaczcie kuchnie z kominkami, które Was zainspirują!
Dołącz do dyskusji