kamień portal
5 5 65

Kominek wykończony kamieniem dekoracyjnym. Jaki kamień wybrać?

Kominek wykończony kamieniem dekoracyjnym. Jaki kamień wybrać?

Kamień to  bardzo popularny materiał wykończeniowy kominków. Posiada wiele zalet, a także dostępność różnych jego gatunków jest coraz większa. Nie każdy jednak kamień zda egzamin wobec tak specyficznych wyzwań, jakie stawia obudowa kominka. Jaki kamień jest najlepszy?

Obudowa kominka może być różna w zależności od stylu aranżacji – są kominki bogato rzeźbione jak z barokowego pałacu, albo eleganckie i nawiązujące do klasycyzmu, kominki rustykalne, albo nowoczesne o minimalistycznej linii. Projektanta, albo właściciela kominka może też ponieść fantazja i będzie chciał on cieszyć się domowym ogniem z paleniska o niespotykanej obudowie. Natura z kolei dała nam różne rodzaje kamienia – twarde i krystaliczne, miękkie i podatne na rzeźbienie, kolorowe albo jednolite, błyszczące i matowe, powszechne i rzadko spotykane. Dlatego kamień przynosi całkiem szerokie możliwości w aranżacji kominkowej obudowy. Krótka charakterystyka większości dostępnych rodzajów kamienia wyjaśni najlepiej, który z nich pasuje na kominek.
 
Marmur – to kamień, który przynosi zarówno dobre jak i złe skojarzenia, ponieważ z jednej strony słynie on jako materiał pięknych rzeźb antycznych i klasycystycznych, a z drugiej kojarzyć się może z kiczowatymi wnętrzami mieszczańskich pseudopałacyków. Niewątpliwie jest to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wdzięcznych skał w obróbce i możliwościach wykorzystania. Postępować z nim jednak trzeba rozważnie – po pierwsze, aby nie przesadzić w aranżacyjnej interpretacji, a po drugie jest on dość miękki, przez co wrażliwy w użytkowaniu. Kolorów marmuru  jest dużo, można wybierać pomiędzy klasycznie białym z mlecznymi żyłkowaniami, różowym, beżowym, żółtym, także szarym i brązowym, a nawet niebieskim albo zielonym. Czarny marmur, jest niezwykle rzadko spotykany, a jeśli występuje jako taki w ofercie producenta to jest to zazwyczaj polerowany czarny wapień. Marmurowe płytki dają piękne efekty kompozycyjne dzięki naturalnym i niepowtarzalnym wzorom w postaci żyłkowań i cieni. Nie jest to jednak materiał idealny ponieważ traci on na swej urodzie wraz z czasem i intensywnością użytkowania. Wynika to z miękkości marmuru, przez którą dość łatwo się rysuje. Dlatego położenie go tuż przed paleniskiem, albo obok składu na drewno jest ryzykownym pomysłem. Z drugiej strony miękkość tego kamienia ma zalety, bowiem świetnie można w nim rzeźbić i tworzyć wszelkie obłe kształty. Marmur sprzyja kreatywności – nadaje się do wnętrz stylizowanych, ale można z niego wykonać również konstrukcje nowoczesne o niespotykanych liniach, albo całkiem minimalistyczne.
 
marmurowy kominek

Granit – drugi najczęściej spotykany kamień we wnętrzach. W przeciwieństwie do marmuru jest  twardy i wytrzymały. Wadą granitu jest jedynie jego niska podatność na wykonywanie rzeźbień i skomplikowanych cięć. Trudności przynosi  przecinanie grubszych płytek z granitu. Kolorystyka tego kamienia jest różnorodna, może być czarny, albo w odcieniach szarości, czerwieni, zieleni i niebieskiego, żółci, różu i beżu, albo bieli, a także brązu. Istnieją granity jednolite, albo wzorzyste z charakterystycznym nakrapianiem. Dzięki mineralnemu pochodzeniu granitu iskrzy się on drobnymi kryształkami, co można efektownie podkreślić szlifem i polerowaniem. Ze względu na wysoką twardość i wytrzymałość jest doskonałym materiałem na obudowy kominków, które są często używane. Wielość barw i faktur granitu powoduje, że można go wykorzystać przy różnych aranżacjach, może on sprawiać wrażenie chłodnego dystansu, ale również ciepłe i pogodne.

Podobne granitowi są porfiry i bazalty, które są zazwyczaj matowe i jednolite kolorystycznie, jednak zeszlifowane dają lekki połysk. Bazalty są zazwyczaj szare, zielone lub czarne, często widoczne są w nich małe kryształy, a porfiry czerwone lub brązowe. Dają ciekawy efekt jeśli zastosuje się je w formie łupanej.
 
Wapienie – od marmuru różni je przede wszystkim to, że nie są pochodzenia krystalicznego, choć czasem sprzedaje się je pod nazwą marmuru. Przeinaczenie to może wynikać z faktu, że to marmur jest skałą metamorficzną, pochodzącą z przeobrażenia wapieni wskutek różnych procesów geologicznych. Należy zatem dowiedzieć się dokładnie, czy oferowany nam kamień jest wapieniem, czy już marmurem. Wapień można wszechstronnie wykorzystać w projektowaniu obudowy kominka ponieważ jest on dobrym materiałem rzeźbiarskim. Posiada chropowatą strukturę, czasem przypominającą drobny pumeks. Występuje w raczej chłodnych kolorach bieli i szarości, czasem przybierając cieplejsze żółte odcienie. Pasuje do aranżacji minimalistycznych, ale świetnie sprawdza się w stylistyce rustykalnej. Jest dość odporny i twardy, a w połączeniu z ciepłem ognia sprawia przytulne i pogodne wrażenie, co czyni go bardzo dobrym materiałem na kominkowe obudowy. W wapiennych skałach często można odnaleźć skamieliny sprzed milionów lat, które po uwydatnieniu dzięki obróbce będą stanowiły oryginalną ozdobę powierzchni kominka.
 
kominek piaskowiec

Piaskowiec – w fakturze przypomina wapień, jest jednak twardszy i bogatszy kolorystycznie. Największą zaletą piaskowca jest jego duża dostępność, powszechnie wydobywa się go w Polsce, co wpływa na stosunkowo niską cenę. Dzięki dużej podatności na rzeźbienie, można z niego wykonywać różne formy obudów kominkowych. W formie łupanej piaskowiec doskonale pasuje do aranżacji w stylu wiejskim. Piaskowa skała występuje w barwach szarych, szarozielonych, żółtych, także w czerwonych i niemal białych. Istnieją również bardziej wzorzyste odmiany zagraniczne, jak mocno uwarstwione hiszpańskie, i przypominające teakowe drewno indyjskie. Wadą piaskowców jest porowata struktura, w którą łatwo wnika brud, zaradzi jednak temu właściwe zaimpregnowanie. Jednymi z najdroższych kamieni na rynku są kwarcyty, które stanowią odmianę piaskowca. Są one niezwykle twarde i mogą odznaczać się ciekawą kolorystyką, w postaci niebieskich fal, albo przypominających skorupę żółwia.
 
Trawertyn – jest właściwie odmianą wapienia, różni się jednak od niego porowatą strukturą, przejawiającą się w postaci rozległych pasów i warstw między litymi białymi fragmentami. Dzięki temu trawertynowe płytki dają naturalny efekt ozdobny. Zaletą jest również ciepła kolorystyka w odcieniach miodowych, beżowych, żółtych, pomarańczowych i rzadziej brązowych. Ze względu na porowatą strukturę płyty z trawertynu zabezpiecza się  po wypolerowaniu i zaimpregnowaniu masą z pyłu kamiennego albo żywicą. Należy zwrócić na to uwagę, ponieważ żywicowanych płyt nie można kłaść w miejscach narażonych na wysokie temperatury.

kominek z trawertynu
 
Łupek – dostępny jest w łatwych do montażu zestawach, a także w całych płytach i mniejszych płytkach. Twardością zbliżony bywa do granitu, jest jednak bardziej podatny obróbce. Występuje w różnych, zazwyczaj ciepłych rdzawych kolorach, ale też w szarości i w czerni, czasem przybiera metaliczne zabarwienie. Jest niedrogi i łatwo dostępny. Popularnie wykorzystywany w aranżacjach w stylu wiejskim. Ciepła i atrakcyjności dodają zawarte w nim kryształy krzemionki i miki, które mienią się w blasku ognia.
 
Onyks – uważany jest za kamień półszlachetny i wykorzystywany jest przede wszystkim w jubilerstwie, w aranżacji wnętrz stosuje się kamienie do onyksu podobne. Jego ograniczone wydobycie i rzadkość występowania sprawia, że płyty z onyksu są drogie. Pod względem zastosowania i obróbki porównywalny jest z marmurem. Niezwykła uroda onyksu sprawia, że trudno porównać go z innymi kamieniami. Przybiera różne kolory od ciepło miodowego, przez czerwony do zielonego. Najbardziej niezwykłą cechą onyksu jest przepuszczalność światła. Rozpalony onyksowy kominek z zamontowanym podświetleniem prezentuje się bardzo efektownie. Wysoka cena i słaba dostępność onyksu może odstraszać, jednak kominek ma służyć przez lata, dlatego warto wziąć pod rozwagę taki wydatek.
 
kominek onyks

Gemsy – w ofercie niektórych producentów można spotkać płytki wykonane z żywicy, w której zatopione są kamienie półszlachetne, a także powstałe ze skamieniałego drewna. Wysoka cena takich płytek sprawia, że są one wykorzystywane głównie w celach dekoracyjnych.
 
Przy budowie kominka z kamienia należy pamiętać o zaimpregnowaniu jego powierzchni, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z odmianami o wysokiej porowatości i miękkości. Impregnację trzeba przeprowadzać co kilka lat w zależności od rodzaju powierzchni.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95