Wkłady do kominków narożnych mają dwie lub trzy przezroczyste szyby. To dzięki nim palenisko zyskuje większą wartość aranżacyjną. Najczęściej wykorzystywane są wkłady o kształcie prostopadłościanu. Alternatywą dla nich są urządzenia o zaokrąglonych ściankach. Od kształtu wkładu zależy ostateczny wygląd kominka.
Kominek narożny jest często wykorzystywanym rozwiązaniem w nowoczesnych wnętrzach, w których kuchnia łączy się z salonem. Stanowi łącznik między tymi dwiema strefami, a dzięki swojej budowie jest ozdobą każdej z niej. Doskonale prezentuje się również w dużych wnętrzach, w których organizuje przestrzeń i sposób jej zagospodarowania.
Poza kształtem, kominki narożne różnią się od siebie sposobem wykończenia. Sprawdzi się na nich zarówno kamienna okładzina, jaki i stiuk czy farba zmywalna. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: „Czym wykończyć czopuch kominkowy”.
Decydując się na zamontowanie kominka narożnego, mamy wybór między kominkiem otwartym i zamkniętym. Otwarte palenisko jest bardzo efektowne, ale mniej praktyczne. Jedynie 15% wytwarzanego przez niego ciepła trafia do pomieszczenia, zatem nie możemy traktować go jako ogrzewania zastępczego. Dodatkowo w większym stopniu brudzi pomieszczenie – popiół nie osłaniany szybkami, szybciej osadza się na ścianie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na taki wybór, dobrym rozwiązaniem będzie wykończenie kominka kamieniem, który po odpowiedniej impregnacji będzie znacznie bardziej odporny na zabrudzenia.
Można również zamontować otwarty, narożny biokominek, który jest mniej problematyczny i bardziej bezpieczniejszy. Jego paliwem jest bioetanol czyli płyn na bazie alkoholu etylowego, a nie drewno. Biokominek nie wymaga więc montowania parawanu chroniącego przed wypadaniem iskier i kawałków szczap. Dodatkowo nie potrzebuje podłączenia do systemu kominowego, a jedynie wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniu.
Dołącz do dyskusji