Kominki zazwyczaj kojarzone są w przestronnymi wnętrzami, w których palenisko może zostać dobrze wyeksponowane. Ponadto w dużych salonach czy jadalniach kominek nie zabiera niezbędnej przestrzeni użytkowej. Mimo tego może zagościć on również w mniejszych aranżacjach. Wystarczy dostosować jego projekt do metrażu wnętrza i odpowiednie wkomponować go w całą aranżację, tak aby nie utrudniał swobodnego poruszania się i korzystania z pomieszczenia.
Jednolita kolorystyka
Jednym z pomysłów na aranżacje kominka w niewielkim wnętrzu jest wykończenie jego obudowy i ściany tym samym materiałem. Dzięki temu ściana zachowa jednolity wygląd, a brak łączeń i rezygnacja z różnych kolorów i tworzyw optycznie powiększy wnętrze. To rozwiązanie sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach, jak i klasycznych.
Alternatywnie ściana i obudowa kominka mogą być wykonane z innych materiałów, ale utrzymane w takiej samej lub zbliżonej barwie.
Jednolita kolorystycznie ściana pozostawia przestrzeń do eksperymentowania z formą. Zastosowanie geometrycznych, prostych kształtów obudowy kominka nie zaburzy harmonii wnętrza. Przykładem tego jest poniższa realizacja, w której stopniowa obudowa kominka daje wrażenie przestrzenności.
Kominek wyróżniony
Niekiedy jednak zależy nam na wyeksponowaniu kominka i podkreśleniu jego dekoracyjnego charakteru. Wówczas staje się on centralnym elementem aranżacji, wyróżniającym się na tle ściany. Aby osiągnąć taki efekt, warto wybrać kamienną obudowę kominka, która uroku doda szczególnie wnętrzom urządzonym w klasycznym i rustykalnym stylu.
Biokominek – wygodne rozwiązanie dla małych wnętrz
Najprostszym sposobem, aby w niewielkim wnętrzu zaaranżować kącik z paleniskiem, jest biokominek. Na rynku dostępne są modele naścienne oraz wolnostojące, które można ustawić w dowolnym miejscu oraz swobodnie zmieniać ich położenie. Biokominki nie wymagają połączenia z przewodem kominowym, ponieważ – w odróżnieniu od tradycyjnych kominków – nie są opalane drewnem.
AO
24.05.2016
Polecamy:
Dołącz do dyskusji