Fot. Blat kuchenny wykonany z aglomarmuru
Parametry jakościowe
Aglomarmur to konglomerat syntetyczny, który składa się w 95% z pokruszonego marmuru a w 5% z żywicy poliestrowej, która pełni rolę spoiwa. Jego zwolennicy przekonują, że ma on lepsze właściwości fizyczno-mechaniczne od marmuru i lepiej sprawdza się w użytkowaniu. Jest bardziej wytrzymały i odporny na szkodliwe czynniki, takie jak zarysowania, przebarwienia, ścieranie czy działanie niskich i wysokich temperatur. Dodatkowo aglomarmur ma gładką powierzchnię oraz nie pochłania wody, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać go w czystości i dobrym stanie.
Wygląd
Marmur jest naturalnym kamieniem, a jego wygląd podlega mniejszej ingerencji ludzkiej. Każda z jego płyt jest niepowtarzalna i trudna do powielenia. W przypadku marmuru nawet w obrębie tego samego rodzaju występują duże różnice wizualne, np. w zakresie jego użylenia.
Fot. Blal łazienkowy wykonany z aglomarmuru
Natomiast algomarmur to sztuczny produkt, którego ostateczny kształt zależy od producenta. Przy jego produkcji można wykorzystać dowolny pigment, przez co odznacza się różnorodnością barw. W przypadku aglomarmuru istnieje również możliwość odwzorowania tej samej tafli, przy czym nawet jego duże płyty mogą mieć jednolity, minimalistyczny wygląd.
Cena
Koszt obu materiałów uzależniony jest od ich gatunku czy producenta. Z tego względu nie można jednoznacznie określić, który z nich jest bardziej korzystny pod względem ceny.
Dołącz do dyskusji