kamień portal
5 5 39

Marmur czy aglomarmur – który wybrać?

Urządzając dom przykładamy dużą wagę do wyglądu elementów wyposażenia, ich jakości i ceny. Podobnie jest podczas wybierania rodzaju marmuru, z którego chcemy wykonać schody, podłogę, blat czy parapety. Konkurencją dla tego naturalnego kamienia jest jego syntetyczny odpowiednik – aglomarmur. Czym różnią się od siebie i który z nich  to lepszy wybór? 

Marmur czy aglomarmur
Fot. Blat kuchenny wykonany z aglomarmuru

Parametry jakościowe

Aglomarmur to konglomerat syntetyczny, który składa się w 95% z pokruszonego marmuru a w 5% z żywicy poliestrowej, która pełni rolę spoiwa. Jego zwolennicy przekonują, że ma on lepsze właściwości fizyczno-mechaniczne od marmuru i lepiej sprawdza się w użytkowaniu. Jest bardziej wytrzymały i odporny na szkodliwe czynniki, takie jak zarysowania, przebarwienia, ścieranie czy działanie niskich i wysokich temperatur. Dodatkowo aglomarmur ma gładką powierzchnię oraz nie pochłania wody, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać go w czystości i dobrym stanie.

Wygląd

Marmur jest naturalnym kamieniem, a jego wygląd podlega mniejszej ingerencji ludzkiej. Każda z jego płyt jest niepowtarzalna i trudna do powielenia. W przypadku marmuru nawet w obrębie tego samego rodzaju występują duże różnice wizualne, np. w zakresie jego użylenia.

Marmur czy aglomarmur
Fot. Blal łazienkowy wykonany z aglomarmuru

Natomiast algomarmur to sztuczny produkt, którego ostateczny kształt zależy od producenta. Przy jego produkcji można wykorzystać dowolny pigment, przez co odznacza się różnorodnością barw. W przypadku aglomarmuru istnieje również możliwość odwzorowania tej samej tafli, przy czym nawet jego duże płyty mogą mieć jednolity, minimalistyczny wygląd.

Cena

Koszt obu materiałów uzależniony jest od ich gatunku czy producenta.  Z  tego względu nie można jednoznacznie określić, który z nich jest bardziej korzystny pod względem ceny.   
 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95