Wielkość
Najlepiej sprawdzą się małe otoczaki. Użycie dużych kamieni doprowadzi do powstania sporych luk, koniecznych do wypełnienia fugą. Może to dać mało estetyczny efekt. Wybór małych otoczaków niweluje ten problem i pomaga wydobyć ich naturalny urok.
Równomierność
Dobrze, gdy otoczaki są posortowane – potrzebujemy możliwie jednakowych kamieni. Otoczaki, które mają podobne wymiary i wypukłość pozwalają uzyskać równą i płaską powierzchnię. W przeciwnym razie krzywizny mogą utrudniać lub uniemożliwiać wieszanie na ścianie wyłożonej otoczakami sprzętów czy dodatków. .
Kształt
Gdy kupujemy otoczaki w formie mozaiki, czyli kamyków naklejonych na plaster siatki, musimy uważać na ich kształt. Wybierajmy plastry, które nie mają równych boków – tylko wtedy będą się one z sobą zazębiać, a po zafugowaniu stworzą jednolitą powierzchnię, na której nie będzie widać łączeń.
Kolorystyka
W celu osiągnięcia spójnego, satysfakcjonującego efektu uwagę zwrócić musimy także na kolor. Kamienie to materiał naturalny, dlatego nie sposób znaleźć dwóch identycznych, jednak powinniśmy możliwie jak najstaranniej zadbać o ich harmonijną tonację. Jeśli nie chcemy mierzyć się z tym problemem albo zależy nam na odmiennym efekcie do dyspozycji mamy inne rozwiązanie – mozaikę typu mix.
Rodzaj siatki
Siatka nie może absorbować wody ani wilgoci. W trakcie montażu bowiem styka się ona z zaprawą klejową, w dalszej kolejności z fugą, a co za tym idzie – wilgocią. Jeśli materiał, z którego została wykonana nie będzie odporny, po kilku miesiącach od montażu powierzchnia pod otoczakami zacznie gnić lub pleśnieć. Najlepszym wyborem jest siatka winylowa, która sprawdza się w najtrudniejszych warunkach.
Artykuł powstał we współpracy z Lux4home, www.Lux4home.com
Dołącz do dyskusji