kamień portal
5 5 63

Mozaika z otoczaków – na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Otoczaki kupić możemy w różnej formie – luzem, na siatce, w formie mozaiki, dekorów bądź ścianki. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
 

Mozaika-z-otoczaków-2.jpg

Wielkość
Najlepiej sprawdzą się małe otoczaki. Użycie dużych kamieni doprowadzi do powstania sporych luk, koniecznych do wypełnienia fugą. Może to dać mało estetyczny efekt. Wybór małych otoczaków niweluje ten problem i pomaga wydobyć ich naturalny urok. 
 
Równomierność
Dobrze, gdy otoczaki są posortowane – potrzebujemy możliwie jednakowych kamieni. Otoczaki, które mają podobne wymiary i wypukłość pozwalają uzyskać równą i płaską powierzchnię. W przeciwnym razie krzywizny mogą utrudniać lub uniemożliwiać wieszanie na ścianie wyłożonej otoczakami sprzętów czy dodatków.  .
 
Kształt
Gdy kupujemy otoczaki w formie mozaiki, czyli kamyków naklejonych na plaster siatki, musimy uważać na ich kształt. Wybierajmy plastry, które nie mają równych boków – tylko wtedy będą się one z sobą zazębiać, a po zafugowaniu stworzą jednolitą powierzchnię, na której nie będzie widać łączeń.

Mozaika-z-otoczaków.jpg

Kolorystyka
W celu osiągnięcia spójnego, satysfakcjonującego efektu uwagę zwrócić musimy także na kolor. Kamienie to materiał naturalny, dlatego nie sposób znaleźć dwóch identycznych, jednak powinniśmy możliwie jak najstaranniej zadbać o ich harmonijną tonację. Jeśli nie chcemy mierzyć się z tym problemem albo zależy nam na odmiennym efekcie do dyspozycji mamy inne rozwiązanie – mozaikę typu mix.
 
 
Rodzaj siatki
Siatka nie może absorbować wody ani wilgoci. W trakcie montażu bowiem styka się ona z zaprawą klejową, w dalszej kolejności z fugą, a co za tym idzie – wilgocią. Jeśli materiał, z którego została wykonana nie będzie odporny, po kilku miesiącach od montażu powierzchnia pod otoczakami zacznie gnić lub pleśnieć. Najlepszym wyborem jest siatka winylowa, która sprawdza się w najtrudniejszych warunkach.
 

Artykuł powstał we współpracy z Lux4home, www.Lux4home.com

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95