kamień portal
5 5 40

Oczko wodne z kamienia – jak je zrobić?

Ogród jest integralną częścią domu, dlatego staranność, z jaką aranżujemy pomieszczenia, powinniśmy zachowywać również wobec niego. Sposobów na upiększenie ogrodu jest wiele, jeden z nich to oczko wodne z kamienia. Na co zwrócić uwagę podczas jego budowy, jakie rośliny wybrać do jego obsadzenia oraz w jaki sposób utrzymać oczko w czystości? 

Oczko-wodne-z-kamienia.jpg

Oczko wodne z kamienia – rodzaj kamieni

Materiał, który wybierzemy, jako budulec oczka wodnego decydować będzie o walorach praktycznych i estetycznych konstrukcji. Jednym z lepszych surowców wykończeniowych jest łupek alpejski, czyli surowy kwarcyt. Wyróżnia się wysoką trwałością i odpornością – szczególnie na mrozy. Wielką zaletą tego materiału są również właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu oczko wodne z kamienia będzie bezpieczne. Łupek alpejski również świetnie wygląda – występuje w kolorze ciemnego grafitu.
 
Oczko wodne z kamienia – plan pracy

1.Wykop pod budowę
Tworzenie oczka wodnego z kamienia należy rozpocząć od wyznaczenia granicy wykopu pod zbiornik. Nie możemy zapominać o jego odpowiednim usytuowaniu – oczko zbudowane bezpośrednio pod drzewami będzie często zanieczyszczone przez spadające liście.

Oczko-wodne-z-kamienia-2.jpg

Kiedy ustalimy kształt i wielkość oczka, przystępujemy do wykopywania niecki stawu. Następnie tworzymy wokół rów, który wysypujemy żwirem – zabezpieczy to grunt wokół oczka przed podsiąkaniem wodą.
Krawędzie dna formujemy ze spadkiem, aby podłoże nie osuwało się pod naporem wody. Dodatkowo musimy mieć pewność, że wszystkie brzegi oczka znajdują się na tym samym poziomie. Ziemię z wykopu możemy wykorzystać do uformowania wzniesień, na których posadzimy rośliny lub założymy trawnik.

2.Dno
Oczko wodne z kamienia musi posiadać szczelne dno. Na początku spód musimy oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń takich jak kamienie czy korzenie. Nastęnie wysypujemy je warstwą piasku, który dokładnie ubijamy. W miejsce piasku możemy również zastosować specjalną włókninę (nie zaszkodzi jednak wyściełać dna oba tymi materiałami). Teraz kolej na folię izolacyjną (wybierajmy tę przeznaczoną specjalnie do oczek wodnych). Pompę montujemy na folii – w niej ukrywamy również wodne i elektryczne przewody. Dno oczka wodnego wysypujemy żwirem i kamieniami.

Zobacz:

Oczko-wodne-z-kamienia-3.jpg

3.Brzegi
Budowa oczka wodnego z kamienia wymaga też szczególnej staranności, jeśli chodzi o jego brzegi. Właściwy efekt otrzymamy tylko wtedy, gdy odpowiednio zamaskujemy materiał uszczelniający dno. Jednym ze sposobów jest nadwieszenie płyt kamiennych nad taflą wody. Duże kamienie umacniające brzegi, osadzone muszą być na zaprawie cementowej niezawierającej wapna, ponieważ jego związki w wodzie zaszkodziłyby organizmom żywym.
Część obszarów wokół zbiornika warto zagospodarować aranżując tam żwirową plaże czy żyzne podłoże przeznaczone dla roślin.
 
Oczko wodne z kamienia – rośliny

W przypadku oczka wodnego nie wolno zapominać oczywiście o roślinach. Są one istotną ozdobą (potrafią też zatuszować ewentualne niedoskonałości budowy), ale co najważniejsze – dzięki nim równowaga biologiczna zostaje zachowana. Rośliny przy oczku wodnym chronią przed słońcem oraz wiatrem, natleniają wodę, chroniąc ją jednocześnie przed przegrzaniem, a do tego umacniają brzegi naszego oczka wodnego z kamienia.

Oczko-wodne-z-kamienia-4.jpg

Najczęściej wybieranymi roślinami są trawy, derenie oraz kosaćce; sprawdzą się one dobrze, ponieważ lubią wilgotne podłoże. Pamiętajmy jednak, aby roślin nie było zbyt wiele ani pod względem ilości, ani jeśli chodzi o liczbę gatunków – inaczej nasze oczko wodne z kamienia nie będzie się dobrze prezentować.
 
Oczko wodne z kamienia – pielęgnacja

Aby łatwiej utrzymać czystość w oczku wodnym, dobrze jest zdecydować się na instalację specjalnych urządzeń oczyszczających oraz napowietrzających wodę. System z pompą filtracyjną, skimmerem i filtrem będzie usuwał kurz, pyłki i liście, a dodatkowa lampa UV zapanuje nad rozwojem glonów.
 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95