kamień portal
5 5 65

Okiem eksperta: kamienny blat – co warto wiedzieć przed zakupem?

Okiem eksperta: kamienny blat – co warto wiedzieć przed zakupem?

Blaty kuchenne wykonane z kamienia są niezwykle trwałe i zaskakują swoją wizualną różnorodnością. Z tego powodu wiele osób zastanawia się nad ich zastosowaniem we własnej kuchni. Co warto wiedzieć przed ich zakupem? Zapytaliśmy o to p. Jarosława Kałużyńskiego, właściciela hurtowni kamienia MARMI w Zgierzu.

Fot. MARMI, www.marmi-zgierz.pl

Jaki kamień najlepiej sprawdzi się w roli blatu kuchennego?

Jeżeli chodzi o blaty kuchenne to polecamy granity, gdyż są bardziej odporne na plamy czy szkodliwe działanie wysokich temperatur, co ma duże znaczenie w kuchni. Nie musimy obawiać się, że np. gorący garnek naruszy jego powierzchnię. Dodatkowo granity mają różnorodny wygląd. Ich kolorystyka jest ogromna: klienci mają do wyboru granit gładki, ale również np. w żyłkę czy w cętkę. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Czy blat kuchenny z granitu wymaga dodatkowej impregnacji?

Tak. Granit jest wytrzymałym i polecanym do kuchni kamieniem, jednak on również wymaga impregnacji. Impregnacja zabezpiecza blat przed działaniem szkodliwych czynników oraz chroni przed wnikaniem w jego powierzchnię zanieczyszczeń, które mogłyby spowodować trwałe przebarwienia. Dzięki niej na powierzchni blatu tworzy się ochronna warstwa, a wszelkie mikroszczeliny zostają wypełnione. W naszym zakładzie impregnujemy blat niedługo po jego wykonaniu, dzięki czemu nie wymaga ponownej impregnacji po montażu. W dalszej kolejności blat należy regularnie impregnować samodzielnie, mniej więcej raz na 3 miesiące.  

Jaką grubość mają zazwyczaj blaty kuchenne wykonane z kamienia?

Standardowa grubość blatu to 3cm, ale można wykonać również blat dwucentymetrowy.

Czy istnieje możliwość zbudowania o blatu o większej grubości niż 3 cm?

Tak.  Jeżeli klientowi zależy, aby mieć grubszy blat, wówczas możemy zastosować tzw. podklejki, zacinane pod kątem 45°. Podklejka, która imituje grubość blatu, może mieć 4, 5, 6 cm i więcej. Dzięki niej udaje się dopasować blat do różnych aranżacji.

kamienny-blat-co-warto-wiedzieć-przed-zakupem.jpg
Fot. MARMI, www.marmi-zgierz.pl

Dlaczego nie można zastosować samego blatu kamiennego o grubości większej niż 3 cm?

Kamień jest ciężkim materiałem i jego wagę należy dostosować do zabudowy kuchennej. Blat kamienny grubszy niż 3cm byłby znacznie cięższy a także droższy niż ten o standardowych wymiarach.

Ważną częścią blatu roboczego w kuchni jest zlewozmywak. Czy istnieje możliwość wykonania zlewozmywaka z tego samego kamienia, co blat?

Jak najbardziej. Sami tworzymy blaty z gotowymi zlewozmywakami kamiennymi.

Jak kształtuje się cena takiego zlewozmywaka?

Kamienny zlewozmywaka kosztuje średnio 2 – 2,5 tys. zł.

Załóżmy, że klient jednak chciałby zakupić zlewozmywak z innego tworzywa niż kamień i zamontować go w już gotowym blacie kamiennym. Co jest istotne przy takim rozwiązaniu?

Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest sposób konstrukcji ociekacza. To od niego zależy, czy woda będzie zalegała na blacie, czy łatwo spłynie do zlewozmywaka. Ociekacze mogą być różnego rodzaju: z rowkami lub bez rowków, w których wykorzystuje się sam spadek powierzchni. Rowki mogą mieć różną długość, ich ilość również jest dowolna i dostosowywana do wielkości zlewozmywaka.
Dużą popularnością cieszą się zlewozmywaki, które są montowane na równi z blatem. W ich przypadku wykonuje się tzw. półkę w otworze, na której potem montuje się zlewozmywak. Przy zakupie zlewozmywaka należy zwrócić uwagę na to, aby był on przystosowany do takiego montażu. Jednak, w przypadku blatów kamiennych nie ma również problemu z zamontowaniem zlewozmywaka nakładanego na blat czy podwieszanego. Ilość komór także jest dowolna. Możemy dostosować blaty do zlewozmywaków jedno-, dwu, o półtora komorowych. Wszystko jest kwestią projektu i dobrego doradztwa.
 
 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95