kamień portal
5 5 26

Onyks w aranżacji wnętrz

Onyks w aranżacji wnętrz

Onyks jest jednym z najbardziej efektownych i dekoracyjnych kamieni. Nawet niewielki jego fragment – po odpowiednim podświetleniu – będzie wyrazistą ozdobą wnętrza. Możemy wprowadzić go do aranżacji salonu, sypialni, przedpokoju a nawet łazienki.

Wiele znaczeń onyksu

Onyksy mają unikalną zdolność przepuszczania światła, co jest ich największym wyróżnikiem. Podświetlony onyks to naturalne dzieło sztuki, który może dekorować wnętrze na równi z obrazami i innymi ozdobami. Sam termin onyksu nie jest jednoznaczny. W jubilerstwie tą nazwą określa się jedną z odmian agatu, czyli kamienia półszlachetnego. W geologii do onyksów zalicza się skały, które mają zdolność do przepuszczania światła w płytach o grubości do kilku centymetrów (za prof. Jackiem Rajchelem). To ten rodzaj onyksu jest najczęściej wykorzystywany w aranżacji wnętrz.

Onyks_w_aranżacjach.jpg
 
Wiele gatunków onyksu ma niejednolite zabarwienie, a poszczególne kolory tworzą na ich powierzchni efektowne wzory. Dzięki temu płyty onyksu możemy ustawiać w efektowne kompozycje. Bardzo imponujące prezentują się okładziny ścienne i kominkowe ułożone na kształt lustrzanego odbicia. Na czym ono polega? Duże bryły cięte są na cienkie płyty, a te odwracane do siebie licami.

Onyks_w_aranżacjach.jpg
 

Onyks w aranżacji

Onyks zaliczany jest do luksusowych materiałów wykończeniowych. Jest trudniej dostępny niż inne gatunki kamienia, a przez to również bardziej kosztowny. Wybierając go do wnętrza musimy mieć na uwadze, że jest to kamień dekoracyjny, mniej wytrzymały na uszkodzenia niż np. granit. Onyks jest miękki (1 -3 stopni w skali Mohsa), dlatego łatwo ulega ścieraniu i zarysowaniom. Ponadto mogą go uszkodzić kwaśne substancje, barwniki i silne detergenty. Z tego względu wymaga impregnacji, a także żywicowania. Podczas żywicowania wypełniane są małe pęknięcia i rysy, które naturalnie występują na powierzchni płyt onyksowych.

Onyks_w_aranżacjach_2.jpg

Wybierając onyks do aranżacji, musimy mieć na uwadze jego właściwości a co za tym idzie: ograniczenia jego zastosowania. Jako materiał dekoracyjny możemy zastosować go m.in. w roli:

  • okładziny ściennej,
  • obudowy kominka (wymaga zabezpieczenia przed działaniem gorąca),
  • obudowy lad i kontuarów (onyks jest często stosowany w przestrzeniach komercyjnych, np.  recepcjach hotelowych),
  • blatów mebli,
  • blatu w łazience (pamiętajmy, że onyks nie powinien mieć kontaktu z kwaśnymi substancjami),
  • parapetu wewnętrznego. 

Onyks_w_aranżacjach.jpg

Polecamy:

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95