kamień portal
5 5 39

Piaskowiec – co warto o nim wiedzieć?

Piaskowiec jest rodzajem naturalnego kamienia, który dzięki swym właściwościom zrewolucjonizował budownictwo. Przyjrzyjmy się jego charakterystyce i sprawdźmy, gdzie najlepiej zastosować ten materiał.

Piaskowiec-co-warto-o-nim-wiedzieć.jpg

Właściwości użytkowe piaskowca
 

  • Piaskowiec to skała osadowa charakteryzująca się drobną ziarnistością. Wyróżnia się niezwykłą elastycznością i plastycznością, które sprawiają, że surowiec ten jest łatwy w obróbce i kształtowaniu. Daje to szeroki wachlarz zastosowania materiału. Co ważne – podczas obróbki piaskowiec jest miękki, ale potem twardnieje.
  • Piaskowce posiadają różnorodną barwę. Najpopularniejsze odmiany to beż i czerwień, jednak piaskowce spotkamy też w odcieniach białych, kremowych, szarych, żółtych czy nawet błękitnych. Poszerza to pole zastosowania kamienia i podnosi jego właściwości dekoracyjne. Ze względu na wielość barw piaskowiec perfekcyjnie skomponuje się z innymi materiałami i elementami wnętrza.
  • Jeszcze jedną zaletą tego materiału jest jego cena. Koszty pozyskania oraz obróbka piaskowca nie są duże, dlatego cena piaskowca nie jest wysoka.

Piaskowiec-co-warto-o-nim-wiedzieć-3.jpg

 Zastosowanie piaskowca

1. Zlewozmywaki
Zlewozmywak z kamienia naturalnego to doskonały pomysł. Jest on wytwarzany z jednego elementu skały, a co za tym idzie – nie posiada żadnych klejeń, co gwarantuje jego wytrzymałość i trwałość w kontakcie z wodą i wilgocią. Choć ciężki, pozostaje zgrabny i opływowy, dzięki czemu perfekcyjnie łączy funkcjonalność z elegancją. Masywne ścianki są odporne na wszelkie uszkodzenia, bezpieczne i łatwo utrzymać je w czystości, co czyni zlewozmywak z piaskowca idealnym sprzętem do kuchni, którą pięknie i prosto, a przy tym szlachetnie ozdobi.
 
2. Wewnetrzne okładziny ścienne
Piaskowiec może być także wykorzystany jako okładziny ścienne. Sprawią, że dom zyska elegancki, a jednocześnie naturalny wygląd. 

Piaskowiec-co-warto-o-nim-wiedzieć-3,.jpg

3. Schody i posadzki
Piaskowce odznaczają się dużą ścieralnością, dlatego nie powinny być stosowane na powierzchniach narażonych na intensywny ruch, w tym często użytkowanych schodach i posadzkach. 
 
W wypadku elewacji (oraz schodów i posadzek, jeżeli się na nie zdecydujemy) trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu piaskowca. Należy poddać go szlifowaniu, które zamknie pory kamienia, a tym samym zabezpieczy przed wnikaniem brudu.
Konieczna jest także ochrona już po zamontowaniu. Impregnację piaskowca, która uchroni kamień przed nasiąkaniem i niszczeniem należy powtarzać średnio co 7 lat.
 
4. Elementy dekoracyjne do ogrodu
Z piaskowca można wykonać meble ogrodowe (np. ławki), nawierzchnie w postaci kostek czy płytek lub wykorzystać go jako element skalniaków, murków oporowych i ogrodzeń. Dla zachowania spójności elementów architektonicznych ogrodu poleca się wykonanie wszystkich elementów dekoracyjnych z jednego rodzaju kamienia. Toteż także rzeźby, gazony czy kwietniki można stworzyć także z piaskowca.

Piaskowiec-co-warto-o-nim-wiedzieć-4.jpg

 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95