kamień portal
5 5 51

Projekty domów – zastosowanie kamienia na elewacji

Projekty domów – zastosowanie kamienia na elewacji

Kamień to materiał trwały, elegancki i ponadczasowy. Jego wybrane gatunki pięknie prezentują się m.in. w formie zewnętrznych elewacji. Chętnie sięgają po niego projektanci i architekci, aby dodać budynkom luksusowego, a zarazem naturalnego charakteru. O tym, jak kamień będzie wyglądał w końcowej realizacji, możemy przekonać się już na etapie projektowania domu i zapoznawania się z wizualizacją budynku.

Od projektu domu do realizacji

Pierwszym krokiem do stworzenia wymarzonego domu jest dobry projekt: dotyczy to zarówno jego poszczególnych pomieszczeń, jak i całego budynku. Projekt jest mapą, która prowadzi nas przez kolejne etapy budowy i wyznaczała cel. Jednocześnie im bardziej dokładny i realistyczny projekt, tym lepiej możemy zwizualizować sobie wygląd przyszłego domu i wprowadzić ewentualne poprawki już na etapie projektowania, kiedy są one jeszcze łatwe do realizacji.

Jaki materiał na elewację wybrać?

Jednym z kluczowych elementów decydujących o zewnętrznym wyglądzie domu jest elewacja. Do wyboru mamy coraz więcej różnych materiałów, z których najbardziej popularne są  tynki, w tym sylikonowe, które dłużej utrzymują czystość (dzięki efektowi „odpychania” kurzu i innych zabrudzeń).  Często obok nich pojawiają się: cegła elewacyjna lub klinkierowa,  drewno czy kamień, które pełnią rolę dekoracyjną: dodają budowli elegancji i luksusowego charakteru.  Rodzaj elewacji należy uwzględnić już na etapie projektowania domu, ponieważ różne materiały mają inne wymagania nośne (np. cegła elewacyjna wymaga ścian trójwarstwowych lub – ewentualnie – szerszego fundamentu).

Projekty domów z kamienną elewacją

Kamień jest jednym z najbardziej cenionych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Nadaje projektowi elegancji i ponadczasowego charakteru, ponieważ nigdy nie wychodzi z mody. Ponadto bogactwo gatunków i faktur pozwala dobrać rodzaj, który najlepiej wpisuje się w nasze założenia aranżacyjne. Kamień znajduje się swoje zastosowanie zarówno w nowoczesnych projektach domów, jak i tych bardziej tradycyjnych, co możemy zobaczyć na przykładzie projektów zamieszczonych na stronie: www.pracownia-projekty.dom.pl.

Kamienne elewacje są uniwersalne. Wystarczy odpowiednio dobrać wykończenie fasady do stylu całego budynku, nie zapominając przy tym o wymaganiach użytkowych kamienia. Sprawdźcie, jakie gatunki sprawdzą się na zewnętrznej elewacji domu, a które przeznaczone są wyłącznie do wnętrz.

Kamień na elewacji – jaki rodzaj wybrać?

Na elewację należy wybrać kamienie nienasiąkliwe, które nie chłoną wilgoci oraz trudniej ulegają zabrudzeniom. Jednym z najbardziej wytrzymałych gatunków jest granit, który radzi sobie z deszczem i mrozem.  Równie dobre właściwości posiadają sjenity i łupki.

Bardzo dekoracyjne są wapienie, które dzielimy na miękki i twarde. Na zewnątrz sprawdzą się jedynie wapienie twarde (o fakturze innej niż polerowana), chociaż zaleca się, aby stosować je w miejscach nie narażonych na czynniki atmosferyczne (np. półcieniach).

Odmianą skał wapiennych jest również marmur – na południu Europy bardzo często wykorzystywany jako element zewnętrznej architektury, w naszym kraju stosowany jest głównie wewnątrz budynków. Nie wynika to, wbrew częstej opinii, z ceny (marmury bywają tańsze od granitu), ale z właściwości marmuru. Jest to miękki kamień o porowatej strukturze, który łatwo chłonie wilgoć i ulega przebarwieniom. Z tego względu nie jest wykorzystywany jako materiał elewacyjny. Alternatywnie możemy wybrać okładziny ze sztucznego kamienia imitującego naturalne gatunki, które są tańsze od swoich pierwowzorów, a przy tym przystosowane do warunków panujących na zewnątrz.

24.01.2018

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95