kamień portal
5 5 69

Przebarwienia na kamieniu – jak powstają i jak im przeciwdziałać?

Przebarwienia na kamieniu – jak powstają i jak im przeciwdziałać?

Przebarwienia mogą trwale uszkodzić powierzchnię kamienia i negatywnie wpłynąć na jego wygląd. Czy są one spowodowane i w jaki sposób można im skutecznie zapobiegać? 

Bezpośrednią przyczyną powstawania przebarwień na powierzchni kamienia są kapilary i pory, przez które ciecze wnikają do jego wnętrza. Światło, które następnie pada na wilgotny fragment kamienia, załamuje się dając wizualny efekt przebarwienia w stosunku do tej jego części, która nie wchłonęła wody. Jeżeli woda jest czysta, wówczas po jej odparowaniu na kamieniu nie pozostaje ślad. Jeżeli jednak ma w sobie zanieczyszczenia, wówczas osadzają się one w porach materiału i powodują jego trwałe przebarwienia. Ponadto woda może wchodzić w reakcje z materiałami, które budują kamień (np. minerałami zawierającymi związki żelaza), czego wynikiem są rdzawe plamy na jego powierzchni.

Jak ochronić kamień przed przebarwieniami?

Najlepszą metodą zabezpieczenia kamienia przed przebarwieniami jest zatem jego ochrona przed kontaktem z wilgocią. Może ona wniknąć w powierzchnię kamienia na wiele sposobów. Jednymi z najczęstszych przyczyn jest pozostawienie rozlanej cieczy na posadzce czy blacie. Również mokre naczynia lub otwarte puszki, które dłuższy czas stoją na blacie mogą spowodować jego odbarwienie.  

Przebarwienia_na_kamieniu_jak_powstają_i_jak_im_przeciwdziałać_2.jpg

W przypadku kamieni stosowanych na zewnątrz, np. tarasach i podjazdach, nie jesteśmy w stanie całkowicie zabezpieczyć ich przed działaniem wilgoci. Z tego względu bardzo ważny jest odpowiedni dobór gatunku kamienia do miejsca jego użycia. Zastosowanie chłonnego i wrażliwego na przebarwienia kamienia w miejscach narażonych na działanie wilgoci może prowadzić do zmiany jego koloru, szczególnie kiedy zapomnimy o regularnej impregnacji.

Kamienie o wysokiej porowatości, np. marmur, są bardzo chłonne, dlatego nie sprawdzą się na zewnątrz. Do wyłożenia tarasu czy balkonu można użyć natomiast granitów, bazaltu i gabro. Kamienie to mają wysoką odporność mechaniczną i niską nasiąkliwość, dzięki czemu dobrze znoszą oddziaływanie czynników atmosferycznych.

Przebarwienia wywołane zaprawami

Niekiedy jednak przyczyną zmian koloru kamienia jest zły dobór materiałów stosowanych do podłoża, klejenia i spoinowania. Jednym ze składników zapraw klejących jest woda – jeżeli kamienne płytki zostaną przymocowaną za pomocą nieodpowiedniego kleju, wówczas ich kapilary będą chłonąć z substancji wodę, co doprowadzi do powstania przebarwień. Jak temu zapobiec? 
 

Przebarwienia_na_kamieniu_jak_powstają_i_jak_im_przeciwdziałać_3.jpg

W przypadku kamieni podatnych na powstawanie przebarwień należy stosować specjalistyczne zaprawy klejące dedykowane tego rodzaju produktom. Są one szybkoschnące, aby czas oddziaływania wody na kamień był jak najkrótszy. Ponadto zawierają składniki pozwalające zredukować ilość wody obecnej w zaprawie.  Ich uzupełnieniem są specjalne uszczelniacze silikonowe i zaprawy spoinujące, które także mają właściwości szybkoschnące i szybkowiążące.

Innym czynnikiem  powodującym przebarwienia kamienia jest stan samego podłoża, na którym jest układana okładzina. Bezwzględnie musi być ono czyste, aby uniknąć ewentualnego wnikania zanieczyszczeń w powierzchnie kamiennych płytek. Natomiast wilgotność masowa podłoży cementowych w momencie układania płyt nie może przekraczać 2%.

Polecamy:

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95