kamień portal
5 5 32

Przewodnik po fakturach kamienia

Przewodnik po fakturach kamienia

Podczas wyboru kamienia ważny jest nie tylko jego gatunek, ale również faktura. Kamień szlifowany, polerowany, piaskowany, płomieniowany… Co dokładnie kryje się pod tymi fachowymi nazwami i gdzie sprawdzą się poszczególne faktury? Warto wyposażyć się w tę wiedzę przed wizytą w zakładzie kamieniarskim, aby wiedzieć, jaki dokładnie produkt nas interesuje. 

1. Faktura polerowana – wyróżnia się lustrzanym połyskiem, który podkreśla estetyczne walory kamienia, takie jak jego barwa i użylenie. Faktura polerowana jest idealnie gładka i  doskonale odbija światło.  Ponadto nie wnikają w nią zabrudzenia i jest łatwa w czyszczeniu. Sprawdzi się zatem nawet na zewnętrznych elementach (z wyłączeniem schodów i posadzek, ponieważ polerowana powierzchnia pod wpływem wilgoci staje się śliska).

Przewodnik_po_fakturach_kamienia.jpg

2. Faktura półpolerowana – w odróżnieniu od powierzchni polerowanych, może mieć wykończenie matowe, półmatowe lub połyskujące.

3. Faktura szlifowana – kamień o powierzchni szlifowanej jest szorstki i ma rysy o różnej głębokości – od 0,1 mm do 1,5 mm. Faktura nie poddana impregnacji jest matowa, a barwa kamienia bardzo blada. Ze względu na swoją chropowatość posiada właściwości antypoślizgowe. Może być więc stosowana na posadzka wewnętrznych i zewnętrznych i innych ciągach komunikacyjnych, a także na elewacjach i parapetach. Warto również wiedzieć, że szlifowanie daje efekt kamienia postarzanego, co można ciekawie wykorzystać w aranżacji.

4. Faktura piaskowana – powierzchnia ma matowe wykończenie z widocznymi śladami drobnych nakłóć powstałych w wyniku uderzeń strumienia piasku wyrzucanego przez urządzenie piaskujące. Nie odbija światła i jest lekko chropowata. Przed impregnacją kamień piaskowany ma słabe nasycenie kolorów, które można pogłębić stosując impregnat dający efekt „mokrego kamienia”. Ze względu na swoją szorstką powierzchnię ma właściwości antypoślizgowe.

Przewodnik_po_fakturach_kamienia_2.jpg

5. Faktura płomieniowana – jest bardzo chropowata – na jej powierzchni występują nawet 3-4mm wgłębienia. Jest całkowicie matowa i nie odbija światła, a przy tym kolor kamienia poddanego płomieniowaniu jest mało intensywny. Jego barwę, podobnie jak w przypadku faktury piaskowanej, można pogłębić za pomocą impregnatów zapewniających efekt „mokrego kamienia”. Powierzchnia płomieniowana ma doskonałe właściwości antypoślizgowe, dlatego może być stosowana przy produkcji stopni i posadzek zewnętrznych, a także w innych miejscach narażonych na kontakt z wodą. Warto wiedzieć, że nieimpregnowana faktura płomieniowana łatwo ulega zabrudzeniu, ponieważ ma otwarte pory.

6. Faktura satynowana – to przykład faktur łączonych. Najpierw jest ona poddawana płomieniowaniu, a następnie szczotkowaniu. Powierzchnia satynowana charakteryzuje się łagodną chropowatością. Kamień o fakturze satynowanej może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Sprawdzi się jako posadzka ciągów komunikacyjnych, okładzina schodów i elewacja. Kolor powierzchni satynowanej jest bardziej nasycony niż w przypadku samego płomieniowania.

Przewodnik_po_fakturach_kamienia_3.jpg

7. Faktura sablino – to odmiana powierzchni satynowanej. Aby uzyskać taką fakturę kamień poddawany jest piaskowaniu, a następnie szczotkowaniu. Powierzchnia sablino ma delikatne, chropowate wykończenie i jest mniej podatna na zarysowania. 

​Polecamy:
 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95