Kamień ożywia monotonne powierzchnie ścian i uatrakcyjnia wystrój. Ścianę z kamienie możemy utworzyć niejako sztucznie, czyli wykańczając gotową ścianę kamienną okładziną. Do wyboru mamy płytki o różnych wymiarach: od bardzo małych, z których możemy ułożyć mozaiki, po duże bloki zapewniające jednolitą, gładką powierzchnię.
Płytki o niewielkich formatach, których wysokość nie przekracza 3 cm tworzą na ścianie wyrazisty efekt 3D. Bardzo ciekawie w takiej aranżacji prezentują się płytki o łupanym wykończeniu. Ich niejednolita powierzchnia dodaje wnętrzu charakteru i dynamizmu. Nierówna faktura eksponuje naturalny charakter kamienia i uwidacznia powierzchnię przełamu skały. Jeżeli dodatkowo podświetlimy taką ścianę, ukaże ona swoją ciekawą strukturę.
Innym rozwiązaniem jest wybór płytek większego formatu, wykonywanych na zamówienie. Wyglądaj one bardzo efektownie, jednak ze względu na swój ciężar mogą mieć gorszą przyczepność.
Kamienne płytki są wykonywane są z różnorodnych gatunków: bazaltu, kwarcytu, łupka, marmuru, piaskowca, trawertynu i granitu. Ściana w salonie, sypialni czy przedpokoju nie jest narażona na trudne warunki atmosferyczne, zmienne temperatury czy wilgoć, dlatego możemy wykończyć ją niemal każdym rodzajem kamienia.
Położenie kamiennych płytek na ścianę najlepiej powierzyć fachowcom. Postępują nieprawidłowo z naturalnym materiałem, jakim jest kamień, łatwo możemy go zniszczyć. Przykład? Nieodpowiedni rodzaj zaprawy do danego gatunku kamienia może doprowadzić do powstania przebarwień na zewnętrznej powierzchni płytki.
W starym, często zabytkowym budownictwie kamienna ściana może być elementem konstrukcyjnym domu. Wystarczy zdjąc z niej tynk i cieszyć się pięknem naturalnego materiału:
18.10.2016
Dołącz do dyskusji