kamień portal
5 5 37

Wady i zalety blatów z konglomeratu

Wady i zalety blatów z konglomeratu

Blaty z konglomeratu kwarcowego są alternatywą dla wykonanych z naturalnego kamienia. Powstają z połączenia kwarcu, żywicy i pigmentu. Bywają określane jako „kamień ulepszony technologicznie”. Czy słusznie? Przekonajmy się.

Fot. House&Garden

Aby zdecydować czy konglomerat jest lepszą, czy gorszą alternatywą dla kamienia, musimy poznać jego zalety i wady. 

Blaty z konglomeratu – zalety:

  • bogactwo wzorów i kolorów – do mieszkanki, z której powstaje konglomerat, można dodać różne barwniki a nawet brokat i inne ozdobniki. Zapewnia to wiele wariantów wyboru.
  • Jednolita kolorystyka – blaty z konglomeratu, w odróżnieniu od naturalnego kamienia, mogą mieć jednolitą barwę. Dzięki temu pozwalają zachować stonowanych wygląd aranżacji i  pasują do nowoczesnych wnętrz.  Blaty z konglomeratu w kuchni
  • Trwała alternatywa dla marmuru – na rynku dostępne są konglomeraty, które imitują wygląd różnych gatunków kamienia, m.in. marmuru.  Marmur z uwagi na swoją miękką i chłonną strukturę, nie jest polecany na blaty kuchenne. Konglomerat o znacznie lepszych właściwościach użytkowych stanowi dla niego świetny zamiennik.
  • Dostępne formaty – konglomeraty są dostępne w płytach o dużych formatach i małych grubościach (zaledwie 12 mm).
  • Mniejsza waga – blaty z konglomeratu są lżejsze (o blisko 20%) od kamieni naturalnych, zatem nie wymagają wzmocnionych szafek. Ponadto na ich bazie konglomeratu możemy  tworzyć blaty o dużej grubości (natomiast blat z granitu nie może być grubszy niż 3 cm).
  • Możliwość bezspoinowego łączenia – oznacza to, że połączone z sobą da blaty tworzą jednolitą powierzchnię bez widocznych szczelin. Dzięki temu blat prezentuje się nowocześnie i estetycznie. Możliwe jest również bezspoinowe łączenie blatu ze zlewozmywakiem czy parapetem.
  • Nie chłonie wilgoci i zapachów – tym samym blat z konglomeratu jest odporny na przebarwienia.
  • Zazwyczaj tańszy niż granit.

Blaty z konglomeratu – wady:

  • Nie jest unikalny – naturalny kamień jest materiałem o niepowtarzalnym wybarwieniu i użyleniu.  Dzięki temu decydując się na blat z granitu można mieć poczucie posiadania czegoś unikalnego. 
  • Mniejsza odporność na działanie wysokich temperatur.

 
Na rynku, oprócz konglomeratów kwarcowych, dostępne są również konglomeraty marmurowe. Powstają one poprzez połączenie naturalnego  marmuru z żywicą poliestrową i pigmentem. Są bardziej wytrzymałe od marmuru, jednak trwałością ustępują granitowi oraz konglomeratom kwarcowym: szybciej się ścierają, tracą połysk oraz są podatne na plamy i przebarwienia.

13.06.2017
 
 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95