kamień portal
5 5 27

Wanna w obudowie z kamienia

Wanna w obudowie z kamienia

Obudowy z kamienia to ciekawy pomysł na trwałe i estetyczne wykończenie łazienki. Czemu warto się na to rozwiązanie zdecydować? 

Przewaga nad płytkami ceramicznymi i montaż
 
Kamień jest materiałem dość plastycznym, a przy tym trwałym i wytrzymałym. Wokół wanny znajdują się miejsca newralgiczne, których obłożenie ceramicznymi płytkami napotyka trudności. Nie łatwo jest wyciąć płytki tak, aby pasowały do zaokrąglonego kształtu wanny i pokryły równo wszystkie łuki. Dodatkowym problemem jest zakładanie fug. Kamienna płyta daje rozwiązanie kompleksowe. Bez trudu można wyciąć w niej każdy łuk i zaokrąglenie, a łącznie za pomocą fugi złożonej ze skalnego pyłu powstałego podczas cięcia jest prawie niewidoczne. Wyprofilowaną kamienną płytę kładzie się na wannie, stabilizując ją przy ścianach. Brzegi płyty nad wanną szlifuje się. Nie jest polecane kładzenie kamienia bezpośrednio na wannie akrylowej, ponieważ odkształca się ona pod ciężarem wody i człowieka, w skutek czego między krawędziami wanny a płyty powstaje szczelina. Płytę taką natomiast można położyć na wannie stalowej. Kamienny blat może być większy niż wanna, dopasuje się więc go wtedy do każdej wnęki. Jeśli jest dużo większy należy podeprzeć go murowaną ścianką, albo słupkami.

marmurowa obudowa wanny

Położenie kamiennego blatu na wannie powoduje, że zanika różnica poziomów wysokości między rantem wanny, a płytkami na których jest ułożona. Daje to tę zaletę, że woda nie zbiera się i nie zalega wokół wanny. Jest to zdecydowanie higieniczniejsze rozwiązanie.

Jeśli ściana wokół wanny wyłożona jest płytkami, wtedy należy rozważnie zaplanować kolejność wykonywanych prac podczas montażu, tak aby kamienny blat regularnie spotykał się z powierzchnią płytek.  Najlepiej jest położyć blat w jeszcze surowej łazience, a potem dopasować płytki, pozwoli to wyrównać wszystkie poziomy i krawędzie.
 
Jaki rodzaj kamienia najlepiej wybrać

marmurowa obudowa wanny
 
Dzięki naturalnym właściwościom kamień daje dość szerokie możliwości aranżacji. Może być neutralny i ukryty w tle albo wyeksponowany, poprzez wzór, fakturę i żyłkowanie. Najpraktyczniejszy jest granit, który ze względu na mineralne pochodzenie jest twardy i wytrzymały. Nie wszystkim jednak odpowiadają  jego właściwości dekoracyjne. Świetną alternatywą będzie marmur, który występuje w różnych kolorach i może posiadać charakterystyczne żyłkowanie. Wadą marmuru jest jego miękkość i nasiąkliwość, dlatego trzeba go odpowiednio zaimpregnować i uważać na zarysowanie. Nie poleca się stosowania piaskowca w łazience, ponieważ nawet jeśli zostanie zaimpregnowany przed wilgocią, to jego chropowata struktura łatwo zatrzymuje brud i osad z wody.

Pierwszą impregnację powinien przeprowadzić specjalista zakładający kamień, warto zapytać który środek poleca. Następne można przeprowadzać samemu co pół roku. Zabieg taki polega na umyciu kamienia, osuszeniu go i przetarciu impregnatem. Dzięki temu będize bardziej odporny na wilgoć oraz zabrudzenia powodowane kosmetykami. 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95